› bieżące
11:01 / 16.10.2012

Czy radni zmienią nazwę ulicy, by upamiętnić rozformowany pułk?

Czy radni zmienią nazwę ulicy, by upamiętnić rozformowany pułk?

fot. Konrad Kosacz

Fragment ulicy Działkowej oraz Podchorążych, na odcinku od ul. Kościuszki do ul. Saperów, już wkrótce może otrzymać nową nazwę. Prezydent Elbląga zaproponował by jednokierunkowy łącznik, biegnący między ogródkami działkowymi, otrzymał imię 13 Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego. Czy tak się stanie, o tym już za tydzień zdecydują elbląscy radni.

Zmiana nazwy fragmentu tej ulicy, ma upamiętnić wieloletnie zasługi dla Elbląga, rozformowanej pod koniec ubiegłego roku jednostki wojskowej. Jednostka stacjonowała w Elblągu przy ul. Mazurskiej od 61 lat, wcześniej jako 13 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej. Żołnierze 13 pplot zawsze czynnie uczestniczyli w życiu społeczności lokalnej, angażując się w uroczystości patriotyczne i religijne. W 1992 w uznaniu zasług dla miasta i regionu zgodnie z uchwałą Rady Miasta Elbląga i decyzją Ministra Obrony Narodowej, pułk otrzymał wyróżniającą nazwę "Elbląski" (13 Elbląski Pułk Przeciwlotniczy).

1 grudnia 2011 odbyła się ceremonia pożegnania sztandaru 13 Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Z dniem 31 grudnia 2011 Pułk został rozformowany, a pozostała jego część - 2 Dywizjon Rakietowy, został podporządkowany dowódcy 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego.

Komisja ds. nadawania nazw Rady Miejskiej, przychylnie ustosunkowała się do wniosku Prezydenta Elbląga, o uhonorowaniu jednostki poprzez nadanie jej imienia jednej z ulic. Zaproponowano by nazwę "13 Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego" nosił fragment ulic: Działkowej oraz Podchorążych na odcinku od ulicy Kościuszki do ulicy Saperów. Z aprobatą do tej decyzji wyraził się także Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu.

Ze względu na zbyt dużą ilość znaków, zdecydowano, że do systemów teleinformatycznych, stosowana będzie nazwa skrótowa: 13 Elbląskiego Pułku Plot.

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą elbląscy radni 23 października, na sesji Rady Miejskiej.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%