11:51 / 31.10.2023

Czy rezonans magnetyczny jest kosztowny?

Czy rezonans magnetyczny jest kosztowny?

Rezonans magnetyczny to jedno z najnowocześniejszych narzędzi diagnostycznych, stosowanych w medycynie. W niniejszym artykule omówimy koszty związane z rezonansem magnetycznym oraz dostępność tego badania w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Czym jest badanie MR? 

Rezonans magnetyczny (MR) to procedura diagnostyczna wykorzystująca pole magnetyczne i fale radiowe do uzyskania szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała, takich jak narządy wewnętrzne, rdzeń kręgowy, mózgowie, stawy, więzadła, mięśnie czy naczynia krwionośne. Jest to niezwykle przydatne narzędzie w rozpoznawaniu wielu schorzeń, od urazów do chorób nowotworowych. 

Jaki jest koszt rezonansu magnetycznego? 

Koszt rezonansu magnetycznego może znacząco różnić się w zależności od wielu czynników. Jednym z głównych czynników wpływających na to czy badanie będzie odpłatne jest tryb badania: zlecenie prywatne, czy finansowane przez publiczny system zdrowia - NFZ. Na cenę prywatnego badania rezonansem magnetycznym mogą wpływać także: 

  • okolica ciała, która wymaga zobrazowania; 
  • konieczność podania środka kontrastującego; 
  • ewentualna konieczność przeprowadzenia badania w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym. 

Badanie MR można wykonać w pracowniach MR Diagnostic. 

Czy rezonans magnetyczny jest refundowany przez NFZ? 

Tak, rezonans magnetyczny jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjenci, którzy spełniają określone kryteria medyczne i uzyskają skierowanie od lekarza specjalisty z poradni, mogą skorzystać z tej diagnostyki bez ponoszenia kosztów. Należy jednak liczyć się z tym, że czas oczekiwania na badanie NFZ może być nieco dłuższy, zwłaszcza w przypadku badań w trybie stabilnym. Jednak za badanie MR w ramach NFZ pacjent nie płaci. Koszty są pokrywane przez system publicznej opieki zdrowotnej. 

Czy badanie rezonansem magnetycznym wymaga skierowania od lekarza? 

Aby wykonać badanie refundowane przez NFZ pacjent musi uzyskać skierowanie od lekarza specjalisty z poradni. Skierowanie nie jest konieczne w przypadku badań prywatnych.  

Podsumowanie 

Rezonans magnetyczny to dokładna metoda diagnostyczna, która może pomóc w wykryciu i zrozumieniu wielu schorzeń. Koszty badania prywatnego mogą być zróżnicowane w zależności od badanej okolicy ciała. W przypadku badań na NFZ koszt badania pokrywany jest z publicznego systemu opieki zdrowotnej. Zobacz, jakie badania MR i jakie ceny oferuje pracownia rezonansu magnetycznego MR Diagnostic w Elblągu.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%