› poradnik
15:43 / 29.10.2021

Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

Ogromna popularność samochodów elektrycznych to fakt, z którym spotykamy się co najmniej od kilku lat. Ma na to wpływ ogromne zainteresowanie ekologią, priorytetyzacja wszelkich działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego, ale także dofinansowania, jakie można otrzymać do zakupu samochodu elektrycznego. Nie zawsze jednak decydujemy się na wybór elektryka, co podyktowane jest między innymi jego ceną. Warto bowiem pamiętać, że inwestycja w samochód elektryczny nie jest mała.

Elektryk w służbie ekologii

Bez wątpienia samochody elektryczne są bardzo dobrym rozwiązaniem w czasach, w których wszechobecny smog, problemy z zatruciem środowiska naturalnego oraz walka ze skutkami globalnego ocieplenia spędzają sen z powiek nie tylko naukowcom, ale także wielu osobom zaangażowanym w działalność proekologiczną. Samochody elektryczne, obok wymiany pieców centralnego ogrzewania, czy też ograniczenia emisyjności dużych zakładów przemysłowych, stały się jednym z czynników mających w perspektywie wieloletniej pomóc w zapanowaniu nad rosnącym zanieczyszczeniem.

Warto wspomnieć, że samochody elektryczne zasilane są jedynie prądem, czyli ekologicznym rodzajem paliwa. Nie można ich mylić z hybrydami, które oprócz prądu elektrycznego, zużywają także benzynę. Coraz więcej pojawia się też publicznych stacji ładowania, w których bezpłatnie można uzupełnić energię w samochodzie. Kolejnym aspektem jest także ekonomia. Jazda autem na prąd to ogromna oszczędność w budżecie każdego kierowcy, co ma szczególne znaczenie przy wciąż rosnących cenach tradycyjnych paliw.

Elektryk – wady i zalety

Do niedawna za jedną z najważniejszych wad samochodów elektrycznych uważano ich znikomy zasięg, pozwalający przejechać niewielki dystans. Dziś jednak uległo to zmianie, bowiem nowoczesne rozwiązania przede wszystkim w zakresie pojemności akumulatora znacznie wydłużyły liczbę kilometrów, jaką można pokonać na jednym ładowaniu. Z pomocą choćby kredytów pozabankowych warto zainwestować w zakup samochodu, który pozwala na przejechanie większego dystansu. Jak wspomnieliśmy na początku, jedną z istotniejszych wad wyboru elektryka jest na pewno jego cena, czyli tak zwany próg wejścia. Nie każdy może pozwolić sobie na wydanie jednorazowo znacznej kwoty, która może nawet kilkukrotnie przewyższać wartość pojazdu zasilanego tradycyjnym paliwem.

Trudnością będzie także znalezienie warsztatu, w którym możemy samochód elektryczny serwisować. Dziś, mimo że elektryki stają się coraz popularniejsze, wciąż niewiele warsztatów specjalizuje się w tego typu silnikach. Rozwiązaniem jest korzystanie najczęściej z autoryzowanych stacji obsługi pojazdów lub dokonywanie wszelkich napraw u dealera. Niemniej jednak zalet posiadania elektryka jest znacznie więcej. Oprócz pozytywnego wpływu na środowisko, czyli ekologiczności tych samochodów, należy podkreślić także ich niski koszt eksploatacji. Prąd jest przecież znacznie tańszy niż benzyna czy olej napędowy. Co więcej, nowoczesne samochody umożliwiają szybkie naładowanie akumulatorów do pełna, co jeszcze do niedawna zajmowało kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%