› bieżące
06:44 / 04.04.2014

Czy Skarbówka doprowadziła do śmierci szefa szkoły jazdy?

Czy Skarbówka doprowadziła do śmierci szefa szkoły jazdy?

fot. www.skyscrapercity.com

Czy postępowanie prowadzone przez urzędników skarbowych mogło być przyczyną samobójczej śmierci mieszkańca Elbląga? Rodzina zmarłego nie ma wątpliwości i oskarża skarbówkę o bezwzględne trzymanie się przepisów prawa co miało doprowadzić do tragedii. Tymczasem urzędnicy nie odpowiadają na żadne z pytań zasłaniając się tajemnica skarbową.


Od ponad 20-lat Andrzej Kujawa prowadził w Elblągu szkołę nauki jazdy. Ta firma i praca była dla niego wszystkim. W 2014 r. jednak targnął się na swoje życie. Niestety, skutecznie. Dziennikarze Radia Olsztyn rozmawiali z żoną zmarłego właściciela firmy. Z tej rozmowy wyłania się obraz bezdusznego, urzędniczego prawa, egzekwowanego bez ludzkiego podejścia do człowieka. Do tego dochodzą szokujące fakty dotyczące prowadzonej kontroli skarbowej w tej firmie.

Radio Olsztyn rozmawiało z żoną właściciela – Danutą Kujawa. Problemy firmy zaczęły się w 2010 r. Wówczas w szkole nauki jazdy Andrzeja Kujawy trwała kontrola skarbowa. Urzędnicy skarbówki zauważyli, że w 2008 r. Andrzej Kujawa pobierał mniejsze kwoty za kurs prawa jazdy. Zamiast 1200 zł, Kujawa pobierał np. po 1000 zł, stosując rabaty. Urzędnicy skarbowi uznali, że to próba ukrycia dochodów. Według wynajętego przez Andrzeja Kujawę dorady podatkowego Sławomira Sadochy, kontrola z elbląskiego Urzędu Skarbowego prowadzona była jednostronnie i nierzetelnie. Pomijano dowody świadczące na rzecz Andrzeja Kujawy. Urząd Skarbowy nie dał wiary tym dowodom. Jednocześnie urzędnicy skarbowi nie chcą tej sprawy komentować, zasłaniając się tajemnicą. Rozpoczęła się egzekucja skarbowa.

W 2010 r. Urząd Skarbowy rozpoczął w stosunku do Andrzeja Kujawy egzekucję ponad 30 tys. zł. Później kontrolerzy skarbowi zbadali księgi rachunkowe firmy za lata 2007 – 2009 i ponownie znaleźli podobne nieprawidłowości. Znów zaczęły się kolejne egzekucje. Małżeństwu zablokowano wszystkie konta bankowe. Andrzej Kujawa w ubiegłym roku odwołał się od decyzji Urzędu Skarbowego i jednocześnie złożył wniosek o rozłożenie kar na raty.

- Trafiliśmy na mur. Na mur bezduszności urzędniczej – mówi Radiu Olsztyn Danuta Kujawa.

Skarbówka odmówiła pomocy i rozłożenia zaległości na raty Andrzejowi Kujawa. Po tej decyzji Urzędu Skarbowego mężczyzna popełnił samobójstwo.

Więcej na http://ro.com.pl/czy-skarbowka-doprowadzila-do-samobojstwa/01118356

 

29
3
oceń tekst 32 głosów 91%

Powiązane artykuły

Samobójstwa w Elblągu. Statystyki są przerażające!

19.02.2014 komentarzy 18

W Polsce każdego dnia na swoje życie targa się 15 osób, aż 11 robi to skutecznie. Samobójstwa zbierają większe śmiertelne żniwa niż wypadki...