› bieżące
08:30 / 14.07.2015

Czy Straż Miejska znalazła Barszcz Sosnowskiego?

Czy Straż Miejska znalazła Barszcz Sosnowskiego?

fot. pl.wikipedia.org

Karolina Wiercińska w przesłanym do nas komunikacie poinformowała, że Straż Miejska odnalazła kolejne miejsca w Elblągu, gdzie występuje Barszcz Sosnowskiego. Problem w tym, że do końca nie wiadomo, czy jest to rzeczywiście „ten” barszcz, czy po prostu zwykła roślina.

Rzecznika SM poinformowała, że zgłoszenia o prawdopodobnym wystąpieniu rośliny Barszcz Sosnowskiego przyjęło Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Strażnicy miejscy w celu potwierdzenia informacji udali się na ulicę Zakątek do Próchnika i ulicę Fromborską w stronę Jeleniej Doliny, gdzie ma rosnąć niebezpieczna roślina. Na podstawie opisu i danych otrzymanych od Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego strażnicy potwierdzili istnienie Barszczu Sosnowskiego. Dziś natomiast rozwijającą się roślinę znaleziono także na osiedlu Za Politechniką od strony ulicy Kossaka.

Skontaktowaliśmy się z biurem prasowym Urzędu „przypadkiem”. Chcieliśmy zapytać o datę neutralizacji rośliny, aby nagrać krótki materiał video. Problem w tym, że do końca nie wiadomo, czy odkryta roślina (zarówno ta zgłoszona przez MCZK, jak i ta znaleziona przez strażników na ul. Kossaka) to rzeczywiście Barszcz Sosnowskiego.

Łukasz Mierzejewski poinformował nas, wstępne rozpoznanie na pewno kwalifikuje roślinę do rodziny barszczy, lecz nie można z całą pewnością stwierdzić, że jest to Barszcz Sosnowskiego.

- Ze zdjęć wynika, że pewne cechy mogą wskazywać na trujące rośliny, a inne – nie. Miasto wyśle na wspomniane przez panią Karoliną miejsca specjalistę, który jednoznacznie określi, czy to rzeczywiście Barszcz Sosnowskiego.

Ewentualną neutralizacją rośliny zajmie się Zarząd Zieleni Miejskiej, który od Urzędu Miejskiego otrzyma specjalne ubrania ochronne. Taka decyzja zapadła 13 lipca podczas spotkania przedstawicieli ZZM z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Barszcz Sosnowskiego to, według definicji z Wikipedii, gatunek rośliny zielnej, należący do rodziny selerowatych (Apiaceae). Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został rozprzestrzeniony na rozległych obszarach w środkowej i wschodniej części Europy, gdzie stał się rośliną inwazyjną. Odkryty w 1944[3], nazwany od nazwiska rosyjskiego botanika, badacza flory Kaukazu Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego i opisany w 1970[4] przez gruzińską i radziecką botaniczkę Idę Panowną Mandenową (1909-1995). Od lat 50. do 70. XX wieku wprowadzany był do uprawy w różnych krajach bloku wschodniego jako roślina pastewna. Po niedługim czasie, z powodu problemów z uprawą i zbiorem, głównie ze względu na zagrożenie dla zdrowia, uprawy były porzucane. Roślina w szybkim tempie zaczęła rozprzestrzeniać się spontanicznie. Gatunek okazał się przybyszem bardzo kłopotliwym. Jest to agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna do zwalczenia. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. W dodatku sok ze świeżych roślin wywołuje zmiany skórne. Barszcz Sosnowskiego objęty jest prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski. Blisko spokrewniony z równie kłopotliwym gatunkiem inwazyjnym, jakim jest barszcz Mantegazziego.

6
0
oceń tekst 6 głosów 100%