› bieżące
07:47 / 14.10.2014

Czy strona Budżetu Obywatelskiego jest odpowiednio zabezpieczona?

Czy strona Budżetu Obywatelskiego jest odpowiednio zabezpieczona?

Takie pytanie zadał nam Czytelnik w przesłanej wiadomości. Twierdzi, że strona BO, podobnie jak serwisy banków, powinna posiadać odpowiednie zabezpieczenie. W innym przypadku dane głosujących takie jak PESEL lub adres zamieszkania mogą trafić w niepowołane ręce. Sprawdziliśmy to.

Czytelnik zwrócił uwagę na to, że przy stronie BO jak i również w serwisie pozwalającym głosować na poszczególne projekty, nie jest widoczny znaczek „kłódki”. Grafika ta to nic innego, jak informacja dla potencjalnego odwiedzającego, że dana strona WWW jest zabezpieczona i szyfrowana (certyfikat SSL). Takie zabezpieczenie stosuje się wszędzie tam, gdzie istnieje ewentualność wycieku prywatnych danych (fora internetowe, banki).

Przy głosowaniu na poszczególne projekty z Budżetu Obywatelskiego musimy podać swoje imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL oraz numer dowodu osobistego. Trzeba przyznać rację Czytelnikowi, że boi się o wyciek tych danych.

W pierwszej kolejności skontaktowaliśmy się z firmą odpowiedzialną za stronę Budżetu Obywatelskiego. W rozmowie telefonicznej dowiedzieliśmy się, że firma wykonywała wyłącznie stronę informacyjną BO. Cały system głosowania i składania wniosków leży po stronie Urzędu Miejskiego. Pan Kopczyński na pytanie o zabezpieczenie strony stwierdził, że zagrożenie zdobycia danych istnieje, ale jest ono marginalne.

Zwróciliśmy się więc z pytaniem na temat zabezpieczeń do biura prasowego UM. Czekamy na odpowiedź w tej sprawie.

13
1
oceń tekst 14 głosów 93%

Powiązane artykuły

Strona Budżetu Obywatelskiego jednak bezpieczna?

15.10.2014

Tak twierdzi Urząd Miejski w Elblągu odnosząc się do naszej publikacji w tej sprawie. Jacek Boruszka, dyrektor Departamentu Innowacji i Informatyki uważa, że nie...