Czy szklane ściany w domach jednorodzinnych to dobry pomysł?
Nowatorskie podejście do architektury to nie tylko mrzonki projektantów. Widowiskowe konstrukcje z roku na roku w większej ilości spotkać można na osiedlach, szczególnie w podmiejskich "sypialniach" dużych miast. Wolno stojące, proste, opatrzone bryły wypierane są przez bardziej kreatywne .
Nowatorskie podejście do architektury to nie tylko mrzonki projektantów. Widowiskowe konstrukcje z roku na roku w większej ilości spotkać można na osiedlach, szczególnie w podmiejskich "sypialniach" dużych miast. Wolno stojące, proste, opatrzone bryły wypierane są przez bardziej kreatywne . Oryginalność w architekturze nie zależy jednak wyłącznie od kształtu naszych ścian zewnętrznych, lecz także od materiału, z jakiego są wykonane. A tutaj, wzorem naszych zachodnich sąsiadów, coraz odważniej stawia się na szkło. My natomiast postanowiliśmy rozłożyć ten temat na części pierwsze i znaleźć odpowiedź na pytanie czy szklane ściany to mocny czy słaby punkt domu jednorodzinnego? O pomoc poprosiliśmy redaktorów www.dom.pl.
Zacznijmy od przyjemnych rzeczy. Szklane ściany, zarówno zewnętrzne jak i działowe, to przede wszystkim światło. Budynek jest intensywnie oświetlony światłem dziennym, ma to wpływ na dwie kwestie. Po pierwsze – dobrze oświetlony budynek wymaga mniejszego nakładu energetycznego, a co za tym idzie finansowego, na doświetlenie. Szkło decyduje także o tym, że wnętrze wydaje się bardziej otwarte i przestronne. Dzienne światło podobno lepiej wpływa na nastrój, a od fizycznej strony, długość fali takiego promieniowania jest optymalne dla kwiatów, uprawianych wewnątrz.
Szkło jako materiał budowlany, jest wysoce cenione przez architektów. Aranżacja wnętrza z dużą ilością elementów szklanych daje równie duże pole do popisu. Coraz częściej wybierane są bowiem projekty w stylu minimalistycznym, któremu odpowiada niewielka ilość mebli, zazwyczaj w kolorach czerni, bieli lub odcieniach szarości. Aranżacje mają charakter bardziej geometryczny, wręcz kanciaty, naturalnym połączeniem jest więc nieco futurystyczne w odbiorze szkło, przywodzące na myśl najnowocześniejsze biurowce czy laboratoria.
Jak w każdym przypadku mamy i drugą stronę. Szklana ściana nie jest pomysłem pozbawionym wad. Rozwiązanie takie, zwłaszcza wykonane z wątpliwą jakością, może mieć fatalne skutki jeśli chodzi o utrzymanie ciepła w pomieszczeniach. W okresach letnich, bez odpowiedniego systemu wymiany i kontroli temperatury powietrza w domu może wytworzyć się efekt szklarni i dom od strony południowej może błyskawicznie się przegrzać. Innym problemem może być fakt, że nasz dom staje się otwarty dla oczu postronnych. W krajach zachodnich, dobrym przykładem jest Holandia, duże, przestronne i przede wszystkim otwarte na przechodniów okna, nie są niczym dziwnym. Znacznie ograniczona intymność może być w naszych warunkach dotkliwym problemem i trzeba to dobrze przemyśleć przed przystąpieniem do realizacji wymarzonego projektu domu jednorodzinnego.