Czy teatr jest rozrywką dla Polaków?
Większość młodych ludzi w sztukach teatralnych uczestniczy jedynie podczas wycieczek szkolnych. To okazja, aby „uciec” ze szkoły bez żadnych konsekwencji. Rzadko kiedy teatr spotyka się z zainteresowaniem uczniów w wieku szkolnym, tym bardziej, że na języku polskim poznajemy go jako rozrywkę starożytnych Greków i Rzymian, czyli tak bardzo różniącą się od tej preferowanej dzisiaj. Nie powinno więc nikogo dziwić, że również osoby dorosłe postrzegają teatr w kontekście mało rozrywkowej formy spędzania czasu wolnego.
28% Polaków odwiedza teatr regularnie
Przeprowadzone z okazji 250. urodzin Teatru Narodowego w 2015 roku badanie dotyczące uczestnictwa Polaków w sztukach teatralnych pokazało, że teatr pozwala nam rozwijać się kulturalnie. Ankietowani uznali tę formę rozrywki za poszerzającą horyzonty i będącą dobrą nauką życiową. Kiedy jednak zapytano respondentów o częstotliwość odwiedzania teatrów, jedynie 28% z nich odpowiedziała, że chodzi do teatru kilka razy w ciągu roku. Taki wynik można zatem uznać za sprzeczny z tym, w jaki sposób Polacy postrzegają współczesny teatr.
Kolejne pytanie dotyczyło jednak barier i przeszkód, które wpływają na rzadkie uczestnictwo w sztukach teatralnych. 57% ankietowanych odpowiedziała, że zbyt wysokie ceny biletów uniemożliwiają im udział w tych kulturalnych wydarzeniach. 21% uczestników ankiety przyznała, że nie chodzi do teatru z powodu zbyt małej ilości wolnego czasu.
Łamiemy stereotypy
W teatrach mimo wszystko często podczas ważnej sztuki teatralnej nie ma wolnych miejsc. Trzeba przyznać, że zainteresowanie nimi jest duże, jednak nadal są takie osoby, które uważają teatr za miejsce zbyt poważne, w którym nie będą potrafili się odnaleźć. Być może wynika to z patrzenia na niego przez pryzmat teatru starożytnego, a może braku zainteresowania teatrem nowoczesnym, który różni się w sposób znaczący od tego, który znamy z lekcji języka polskiego. Stereotyp „poważnego teatru” łamie Teatr Komedia. Jest to teatr przepełniony humorem, niekonwencjonalnym podejściem do sztuki i radością, które pozwalają widzom chociaż na chwilę oderwać się od codzienności.