› bieżące
13:56 / 19.09.2011

Czy umiesz hamować?

Czy umiesz hamować?

Ponad połowa kierowców posiadających w samochodach ABS nie potrafi prawidłowo hamować. W sytuacji nagłego zagrożenia przyciskają pedał hamulca zbyt krótko i za słabo. Badania opublikowane w “Driving Safety Forward, Renault and Safety” pokazały, że sama technika nie wystarcza – trzeba też nauczyć się z niej korzystać.

 
Podczas nagłych zdarzeń na drodze prawidłowe hamowanie może ustrzec nas przed wypadkiem. Odpowiednia technika hamowania zależy od tego, czy samochód jest wyposażony w system ABS, czy też go nie posiada.
 
  • „Wielu kierowców nie wie lub nie jest pewnych, jak należy prawidłowo hamować w nagłej sytuacji. Tymczasem jest to czynność, którą trzeba odpowiednio wyćwiczyć, ponieważ podczas jej wykonywania nie można popełnić błędu” – mówi Zbigniew Weseli, dyrekor Szkoły Jazdy Renault.
Samochody z systemem ABS
 
Wszyscy kierowcy, których auta posiadają ABS, podczas nagłego hamowania powinni pamiętać o szybkim, mocnym i ciągłym przyciskaniu pedału hamulca. Tylko takie zachowanie pozwoli na odpowiednią reakcję samochodu podczas nagłego zdarzenia. Działający ABS powoduje wypychanie pedału hamulca w przeciwną stronę niż stosowany na niego nacisk. 
 
  • „Powstające wskutek tego wibracje i drgania pedału hamulca mogą przestraszyć niedoświadczonych kierowców. Nie powinni oni jednak zmniejszać siły nacisku na hamulec, ponieważ takie zachowanie mogłoby osłabić działanie systemu, znacznie wydłużając drogę hamowania” – podkreślają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
Samochody bez systemu ABS
Brak systemu ABS można sobie zrewanżować hamowaniem pulsacyjnym, które polega na naprzemiennym wciskaniu i puszczaniu pedału hamulca. 
 
  • „Wciskanie pedału hamulca powinno być intensywne i zdecydowane. Tylko taka metoda pozwoli utrzymać kontrolę i nie dopuści do utraty sterowności” – dodają trenerzy.
 
W niebezpiecznych sytuacjach odpowiednie czynności powinny być wykonywane mechanicznie. Manewr prawidłowego hamowania musi więc być wytrenowany. Można to robić symulując nagłe hamowanie w bezpiecznym miejscu. Dzięki temu będziemy oswojeni z samochodem i lepiej zachowamy się w chwili prawdziwego niebezpieczeństwa.
 
 
Źródło: 
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%