› bieżące
12:15 / 26.09.2013

Czy Urząd Miejski popełnił plagiat? Tak uważa wydawnictwo Uran

Czy Urząd Miejski popełnił plagiat? Tak uważa wydawnictwo Uran

fot. Konrad Kosacz

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, wiceprzewodniczący Sławomir W. Malinowski zarzucił pracownikom Departamentu Komunikacji Społecznej UM popełnienie plagiatu publikacji elbląskiego wydawnictwa Uran.

Sławomir W. Malinowski (KWW Wróblewskiego) podczas dzisiejszej sesji zarzucił urzędnikom z Departamentu Komunikacji Społecznej UM popełnienie plagiatu. Chodzi o publikację, jakoś przygotowało elbląskie wydawnictwo Uran.

- W 2010 r. wydawnictwo Uran przygotowało publikację pod nazwą „Ratusz Staromiejski w Elblągu” w nakładzie 3 tys. egzemplarzy. W sierpniu 2011 r. połowę nakładu odebrało Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu – mówił radny Malinowski. – Kiedy niedawno właścicielka wydawnictwa była w Urzędzie Miejskim w Elblągu, zauważyła, że urzędnicy przygotowali publikację książkową w oparciu o materiały należące do wydawnictwa Uran i zawarte w publikacji „Ratusz Staromiejski w Elblągu”. Wydawnictwo urzędowe jest plagiatem wydawnictwa firmy Uran.

Jak mówi Malinowski, firma Uran zwróciła się do Urzędu Miejskiego w Elblągu z żądaniem wyjaśnienia tej sytuacji. Wyjaśnienie przyszło, dość enigmatyczne, w którym urzędnicy wyjaśniają, że nie naruszyli praw majątkowych wydawnictwa Uran. Proponują też w ramach ugody przyjęcie publikacji do sprzedaży w punktach informacji turystycznej miasta.

- A naruszenie praw autorskich? – pyta radny Malinowski. – Dyrektor Muzeum Maria Kasprzycka informuje, że urzędnicy mieli prawo wykorzystać tylko te treści, które przygotowali pracownicy muzeum. Tymczasem wystarczy porównać te dwie publikacje – Uranu i Urzędu Miejskiego, aby zobaczyć, że są to praktycznie identyczne publikacje. Proszę o jak najszybsze wyjaśnienie tej sytuacji i wyciągnięcie odpowiednich konsekwencji.

Wiceprezydent Marek Pruszak odpowiadał, że jest to dla niego nowa sprawa. Ta sytuacja zostanie poddana analizie przez prawników.

- Spotkamy się z właścicielką firmy Uran. Będziemy dążyli do ugody w tej sprawie - zapowiada Marek Pruszak. - Odkupienie tej publikacji to byłby koszt około 18 tys. zł.

18
5
oceń tekst 23 głosów 78%

Powiązane artykuły

Przeprosiny i 1000 zł. Urzędnik grozi radnemu sądem

20.11.2013 komentarzy 1

W trakcie wrześniowej sesji Rady Miasta, wiceprzewodniczący Sławomir W. Malinowski zarzucił pracownikom Departamentu Komunikacji Społecznej popełnienie plagiatu,...