Czy w Elblągu może rozkwitnąć życie studenckie?
fot. elblag.net
Przyjęta we wtorek przez Radę Miejską Strategia Rozwoju Elbląga 2020+ to dokument, który z jednej strony jest tworem dość ogólnym a z drugiej aktem otwartym mogącym być poddawany aktualizacji. W Strategii mowa jest m.in. o promocji kultury i sportu, o promocji produktu turystycznego czy też samego miasta. Zabrakło jednak szerszego spojrzenia na możliwości promocji szkolnictwa na poziomie średnim i wyższym.
Miasto powinno wspierać szkoły ponadgimnazjalne w pozyskiwaniu uczniów zwłaszcza teraz gdy zaczynają się one borykać z problemem niżu demograficznego. Nikt z nas nie chce, aby zamykano szkoły a nauczyciele tracili pracę. Pozytywnie można ocenić przeprowadzoną niedawno kampanię promującą szkolnictwo zawodowe, która mam nadzieję jest początkiem szerszych działań marketingowych elbląskiej oświaty.
Osobnym tematem jest promocja studiowania w naszym mieście. W ubiegłej kadencji pojawiły się pierwsze próby przeprowadzenia kampanii „Elbląg kierunkiem Twoich studiów”. W stworzonej i cały czas obowiązującej Strategii Promocji Miasta opisano działania, które powinny zostać zrealizowane. Jednym z nich jest wdrożenie Elbląskiej Karty Studenta skierowanej do obecnych i przyszłych studentów. Karty oferującej zniżki do korzystania z oferty kulturalnej, gastronomicznej, rozrywkowej i rekreacyjno-sportowej. Działania te mają na celu zapoczątkowanie procesu odpływu z Elbląga młodych i wykształconych mieszkańców oraz pośrednio zmianę postrzegania Elbląga przez mieszkańców Regionu Elbląskiego.
Podobne działania od wielu lat przeprowadzają inne samorządy stawiające na zwiększenie ilości studentów. Przeprowadzane kampanie promocyjne wpływają nie tylko na zwiększenie liczby kandydatów ale są także znakomitym elementem promocji samego miasta.
Dobrym przykładem może być projekt „Młodzi w Łodzi” działający już od 2008 roku. W ramach programu m.in. uruchomiono portal praktyk i staży, realizowane są bezpłatne szkolenia, staże wakacyjne czy konkurs dla młodych przedsiębiorców na najlepszy biznesplan. Realizowany jest także unikatowy w skali kraju program stypendialny. Firmy fundują stypendia na kierunkach, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców, dofinansowują akademiki, a także dodatkowe lektoraty języków obcych.
W ramach projektu prowadzona jest obecnie kampania 'Studenci i Studentki z Łodzi pozdrawiają Maturzystki i Maturzystów', współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (dofinansowanie 780 tys zł).
Zamiast debatować należy działać i to jak najszybciej. Potrzebne są spójne działania, aby zmienić postrzeganie naszego miasta i powstrzymać odpływ młodych ludzi. Przyciąganie młodych ludzi przedstawiając im naszą bardzo bogatą i na wysokim poziomie ofertę edukacyjną to jeden z takich kroków.
Robert Turlej