› dzieci i rodzina
09:44 / 28.10.2015

Czy w Elblągu rośnie język nienawiści?

Czy w Elblągu rośnie język nienawiści?

Kilka dni temu Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Obywatelskich wystosowali apel do Ministerstwa Edukacji Narodowej o wsparcie szkół w przeciwdziałaniu przemocy inspirowanej językiem nienawiści. Według nich, moment przyjęcia uchodźców jest dobrym momentem na narodową lekcję tolerancji.

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak oraz rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar wystosowali 16 października wspólne wystąpienie do minister edukacji narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej. W swoim apelu zachęcają, aby do walki z językiem nienawiści przyłączyły się szkoły. W ich wspólnej opinii „hejt” szerzy się nie tylko w internecie, ale również na elewacjach budynków.

- Z najwyższym niepokojem obserwujemy zaostrzającą się debatę publiczną i polaryzację stanowisk wokół kwestii przyjęcia do Polski ofiar wojny na Bliskim Wschodzie i pomocy, jaką nasz kraj chce zaoferować ludziom próbującym chronić swoje życie. Niestety ofiarami tego procesu stają się również dzieci i młodzież" – czytamy w apelu rzeczników.

Nie zapomnieli przy tym zwrócić uwagi na ostatnie, bardzo głośne medialnie samobójstwo ucznia. Jak piszą, "falę niechęci i agresji wobec innych, nawet tych, którzy mieszkają wśród nas od wielu lat, są naszymi sąsiadami, również koleżankami i kolegami ze szkolnej ławy". Analizując w ten sposób, nienawiść wobec imigrantów przekłada się również na rówieśników.

- Słowa cudzoziemiec i uchodźca nabierają w ustach młodych ludzi znaczeń pejoratywnych i nienawistnych. Powodują, że zapomina się o wartościach, które szkoła ma krzewić - otwartości na drugiego człowieka, empatii, niesienia pomocy będącym w potrzebie bliźnim – czytamy dalej w apelu.

Idąc tą drogą rzecznicy uważają, że szkoła potrzebuje profesjonalnego wsparcia i doradztwa w zakresie przeciwdziałania nasilającej się mowy nienawiści, inspirowanej zresztą przez dorosłych.

Postanowiliśmy dowiedzieć się, jak wygląda kwestia tolerancji w Elblągu, w szczególności na murach elewacji.

- Akcja ”Kolorowa Tolerancja” była prowadzona w latach 2007-2010 przez Komisję „Bezpieczny Dom, Osiedle i Ogród”. Komisja ta została rozwiązana. Akcję prowadzili pracownicy Urzędu przy współpracy z ZBK, zarządcami nieruchomości, spółdzielniami mieszkaniowymi oraz wytypowaną młodzieżą ze szkół średnich – informuje nas Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Zwrócił uwagę również na fakt, że jest coraz mniej elewacji niszczonych przez wandali, a zarządcy nieruchomości prowadzą w szerokim zakresie termomodernizację budynków, poprawiając tym samym stan ich elewacji. Z tego też powodu w ostatniej akcji był problem z naborem zarządców chętnych do udziału w akcji.

- Warto dodać, że aktualizowany będzie program "Bezpieczny Elbląg" i możliwe, że, w nowej formie, akcja walki z wulgarnymi napisami zostanie do niego wprowadzona – dodał na koniec Łukasz Mierzejewski.

Na odniesienie się do apelu Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich Ministerstwo Edukacji Narodowej ma jeszcze około dwóch tygodni. W obecnej sytuacji przemian politycznych możliwe jest, że temat zostanie odłożony na później. My chcemy jednak zapytać się Was, czy odczuwacie szerzenie się języka nienawiści?

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%