Czy w Szpitalu Miejskim będzie samoczynny system przeciwpożarowy?
fot. Bartłomiej Ryś
Szpital Miejski w Elblągu nie jest wyposażony w alarm samoczynnie wykrywający i przekazujący informacje o pożarze. Komisja Bezpieczeństwa i Spraw Wewnętrznych Rady Miasta w Elblągu złożyła w tej sprawie wniosek. Radni chcą, aby szpital wyposażyć w takie urządzenie, jednak póki co to nie nastąpi.
W odpowiedzi Jerzego Wilka na ten wniosek czytamy, że zgodnie z paragrafem 28 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów stosowanie systemu sygnalizacji pożarowej, obejmującego urządzenia sygnalizacyjno-alarmowe, służące do samoczynnego wykrywania i przekazywania informacji o pożarze, a także urządzenia odbiorcze alarmów pożarowych i urządzenia odbiorcze sygnałów uszkodzeniowych, wymagane jest w szpitalach o liczbie powyżej 200 łóżek.
Jak się okazuje w maju 2012 w głównym budynku Szpitala Miejskiego w Elblągu liczba łóżek zmniejszyła się do 175 i od tamtej pory nie przekracza liczby 200. W związku z tym stosowanie systemów ppoż. nie jest wymagane. Wyjaśnienie tych rozbieżności należy do Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej oraz Dyrekcji Szpitala.
Szpital częściowo jest wyposażony w system przeciwpożarowy. Taki system znajduje się od 2010 roku na oddziale ginekologiczno-położniczym oraz w szybie windy z windą osobową (2013 rok). Instalacja takiego systemu będzie potrzebna w momencie, gdy w szpitalu utworzony zostanie Oddział Geriatrii z 30 łóżkami oraz Oddział Pulmonologii z liczbą 25 łóżek. Wówczas ilość łóżek w szpitalu przekroczy 200.
Realizacja zadania dotyczącego utworzenia takiego systemu znacznie wpłynie na podwyższenie bezpieczeństwa. Zadanie to nie może zostać zrealizowane ze środków pochodzących z bieżącej działalności Szpitala, które są przeznaczone na działalność medyczną.