› zapowiedzi
07:27 / 14.06.2018

Czy wiecie, że w latach 60. było w Elblągu aż 7 kin? Niedługo premiera książki „Projekcje...”

Czy wiecie, że w latach 60. było w Elblągu aż 7 kin? Niedługo premiera książki „Projekcje...”

fot. Marcin Mongiałło

Niedługo premiera książki „Projekcje. Znane i nieznane historie o kinach w Elblągu”. Odbędzie się ona w dniu 20 czerwca w CSE „Światowid”. Wstęp wolny.

Jak poinformowała Natalia Piotrowska, kierownik Kina Światowid w Elblągu ubiegły rok był dla tej placówki wyjątkowy. W dniu swoich 55. urodzin nasze kino zostało wyróżnione prestiżową Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. W tym też roku z okazji rocznicy powstał pomysł prezentacji historii elbląskich kin.

Dzięki akcji crowfundingowej zorganizowanej za pośrednictwem portalu wspieram.to udało się zebrać 16 000 zł. na wydanie książki prezentującej historię kina w Elblągu. Brakujące środki finansowe zostały dołożone przez Światowid. Autorem publikacji, która liczy ponad 160 stron, jest Karolina Śluz. Jej ogromną wartością jest duża liczba zdjęć. 

Mało osób zdaje sobie sprawę bogata jest historia elbląskich kin oraz jest świadoma faktu, że w latach 60. funkcjonowało ich w naszym mieście aż siedem. W 1964 roku władze postanowiły zamknąć aż trzy z nich: Meduzę, Budowlanych i Kolejarza. Zadecydowano w ten sposób dlatego, gdyż swterdzono, że tylko cztery zapewniały odpowiedni standard: Syrena, Zamech, Światowit i Orzeł. Ostatnie z wymienionych stanowiło własność wojska. Najdłużej z nich wszystkich przetrwało kino Syrena, które w latach 50. nosiło nazwę Bałtyk. Zostało wyburzone 18 stycznia 2008 roku...

W dniu 20 czerwca o godz. 18.00 w Kinie Światowid odbędzie się premiera książki „Projekcje. Znane i nieznane historie o kinach w Elblągu”. Wstęp wolny.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Powiązane artykuły

CSE Światowid w Elblągu realizuje aktualnie kilkanaście projektów (+ zdjęcia)

15.06.2018

13 czerwca w CSE Światowid w Elblągu odbyła się konferencja, w ramach której przekazano informacje na temat realizowanych projektów...