› bieżące
14:59 / 21.04.2014

Czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy?

Czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy?

fot. Bartłomiej Ryś

Pomału kończy się długi, świąteczny weekend. Jak zwykle w czasie Świąt Wielkanocnych powraca pytanie – czy Wielki Piątek powinien być również dniem wolnym od pracy? W niektórych krajach chrześcijańskich tak właśnie jest.

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku dla setek milionów chrześcijan na całym świecie. Mimo to nie wszędzie – w tym w Polsce – jest to dzień wolny od pracy. Granice świata wolnego i roboczego Wielkiego Piątku przebiegają czasem dość niespodziewanie. Drugi dzień Triduum Paschalnego jest wolny od pracy nie tylko w krajach o silnych korzeniach protestanckich.

Poza Niemcami, Wielką Brytanią, Szwecją, Kanadą czy Australią, na liście państw, w których Wielki Piątek jest wolny, znajdują się także m.in. Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Peru, Ekwador, Wenezuela, Hiszpania, Filipin czy Malta. Stany Zjednoczone są wewnętrznie podzielone – do pracy nie pójdą dziś mieszkańcy Delaware, Connecticut, Florydy, Hawajów, Indiany, Kentucky, Luizjany, New Jersey, Północnej Karoliny, Północnej Dakoty, Tennesee czy Teksasu. W Wielki Piątek wolne mają także powszechnie niepodejrzewane o religijność rynki finansowe. Oprócz giełd w wymienionych już krajach, wolne mają dziś także rynki akcji we Włoszech i w naszym kraju.

Co więcej, w 2012 r. nawet rządzący Kubą Raul Castro – w odpowiedzi na apel papieża Benedykta XVI – tymczasowo ustanowił ten dzień dniem wolnym od pracy na wyspie. W Polsce debata o wpisaniu Wielkiego Piątku na listę dni wolnych od pracy powraca niczym bumerang. Po raz ostatni głośno debatowano na ten temat, gdy Sejm zwolnił Polaków od pracy w święto Objawienia Pańskiego, zwane potocznie świętem Trzech Króli. Z debaty, póki co, nic nie wyszło. Status dnia ustawowo wolnego od pracy Wielki Piątek ma dla wąskiej grupy Polaków.

Dziś dzień wolny – choć bez prawa do wynagrodzenia lub za odpracowaniem w inny dzień wolny od pracy - przysługuje wyznawcom Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Metodystycznego, zielonoświątkowcom oraz baptystom.

źródło: bankier.pl 
 

3
1
oceń tekst 4 głosów 75%