› relacje
17:27 / 09.10.2012

Czy wierzy pan w bajki? - spotkanie z Michałem Malinowskim

Czy wierzy pan w bajki? - spotkanie z Michałem Malinowskim

fot. Konrad Kosacz

W czwartek (4 październia) w Bibliotece Elbląskiej odbyło się spotkanie z Michałem Malinowskim pt. „Kapelusz opowieści”. Spotkanie było skierowane dla dzieci, ale dorośli którzy przyszli na spotkanie myślę, że byli mile zaskoczeni.

 
Michał Malinowski jest profesjonalnym opowiadaczem bajek. Oprócz tego jest pedagogiem, pisarzem artystą, podróżnikiem. Studiował w Polsce, Szwajcarii, Japonii i USA. Z jego inicjatywy w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą powstało Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Jest to pierwsze na świecie muzeum poświęcone tradycjom ustnego przekazywania historii. Pan Michał Malinowski organizuje liczne spotkania, warsztaty, festiwale sztuki opowiadania. Prowadzi także rozległe badania etnograficzne w Polsce i na świecie. Jest autorem książki Polish Folklore and Folktales, która otrzymała Nagrodę AESOP Accolade przyznaną przez American Folklore Association. W 2007/2008 otrzymał stypendium UNESCO na realizację wystawy Amadou Hampate Ba, jednego z największych myślicieli i pisarzy afrykańskich XX wieku. 
 
Na spotkanie w bibliotece przyszło kilkadziesiąt osób. Nasz gość wyszedł do widzów w czerwonym płaszczu przez co sam wyglądał trochę jak z bajki.  Przedstawił widzom cztery historie, a opowiadał w tak przekonujący sposób, że wręcz można było sobie wyobrazić każde opisywane miejsce czy rzecz. W opowieści o małym japońskim chłopcu Joshim, który czarodziejskim pędzlem namalował kota, który się ożywił, można było wręcz ujrzeć jakby opowiadający rzeczywiście trzymał zwierze na rękach. W innej historii, w której opowiadał o tym jak kiedyś go porwał orzeł i poniósł w przestworza, na twarzach dzieci można było zauważyć wyraźny niepokój, który zaraz znikł gdy okazało się, że orzeł zrzucił naszego bohatera do morza, które okazało się być morzem czekolady. Bajki opowiadane przez Pana Michała przenoszą naszą wyobraźnię do miejsc z bajek. Wychodząc z biblioteki ośmioletni Tymon powiedział do swojej mamy: "Musimy teraz pojechać na tą wyspę gdzie na drzewach rosną motory!"
 
Zapraszamy na nasz kanał Youtube gdzie można obejrzeć wywiad z Panem Michałem Malinowskim
 

 
Działanie realizowane jest w ramach projektu „Elbląska Jesień Literacka”.
Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
7
0
oceń tekst 7 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 24