12:51 / 18.03.2024

Czy wiosna to dobry moment na termoizolacje farbą?

Czy wiosna to dobry moment na termoizolacje farbą?

Mimo że farba termoizolacyjna jest obecna na rynku od pewnego czasu, nadal wielu ludzi nie jest świadomych jej istnienia. Z pewnością to kwestia, którą warto zmienić. Z naszego artykułu dowiesz się, co to jest farba termoizolacyjna i czy wiosna to dobry moment do jej stosowania. Zaczynamy.

Powłoka termoizolacyjna – co to takiego?

Powłoka termoizolacyjna to specjalistyczny produkt, który charakteryzuje się zdolnością do odbijania promieniowania cieplnego. Istnieje kilka rodzajów takich farb. Na przykład GoTherm® polskiego producenta wykorzystuje mikrosfery szklane, w których panuje podciśnienie zbliżone do próżni, co zwiększa opór cieplny. Zasada działania takiej farby jest podobna do styropianu, w którym spienione granulki polistyrenu tworzą strukturę komórkową, zapobiegając ucieczce ciepła z wnętrza budynku. W przypadku powłok termoizolacyjnych rolę tych granulek pełnią wspomniane wcześniej mikrosfery szklane.

Dlaczego warto malować?

Farba termoizolacyjna posiada kilka podstawowych właściwości oto one:

  • izolacja cieplna pomalowanych termofarbą powierzchni. W zimie pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu,
  • odbija 90% promieniowania słonecznego – latem zapłacimy mniej za klimatyzację.
  • zapobiega skraplaniu się wody na ścianach i tworzeniu się tzw. mostków termicznych,
  • zapobiega powstawaniu pleśni i grzyba na ścianie. Niszczy również bakterie.
  • łatwo się ją nanosi, a sama powłoka nie zmienia właściwości w czasie.

Termofarba wiosną

Wiosna to moment, w którym mamy zazwyczaj więcej motywacji, widzimy pozytywne zmiany zachodzące w przyrodzie i sami chcemy coś zmienić. Planujemy prace porządkowe wokół domu i wymyślamy, jak będzie wyglądał nasz ogród. To również dobry moment na obmyślenie poprawy efektywności energetycznej naszego domu. W tym ostatnim elemencie może pomóc właśnie farba termoizolacyjna. Stosując ją wiosną, przygotujemy się również na lato. Tak jak pisaliśmy, farba odbija promieniowanie, więc skutecznie ochrania nas przed zbytnim nagrzaniem mieszkania.

Taka powłoka to również dobry pomysł na przykład na izolację termiczną altanki na działce czy domku letniskowego. Często nie chcemy inwestować dużych pieniędzy w tego typu budowle, a jednak czujemy, że w dzień mogłoby być w nich chłodniej a nocą trochę cieplej. Z pewnością farba z mikrosferami w tym pomoże.

W zasadzie farby termoizolacyjne można stosować przez cały rok (bo nadają się do stosowania również od wewnątrz). Jednak wiosna to idealna pora, aby zmienić coś w otoczeniu i zadbać o dom i ogród. Warto to wykorzystać!

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%