› bieżące
09:58 / 22.01.2013

Czy znasz historię stoczni Schichaua? Odczyt w Bibliotece Elbląskiej

Czy znasz historię stoczni Schichaua? Odczyt w Bibliotece Elbląskiej

Stowarzyszenie LASTADIA*, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa oraz Elbląski Komitet Obywatelski zapraszają na odczyt popularnonaukowy z cyklu „Morski Elbląg” poświęcony historii stoczni Schichaua w latach 1854-1945. Spotkanie odbędzie się w czwartek 24 stycznia o godzinie 17.00 w Sali audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida ul. św. Ducha 3-7.

Prelegentami będą:

  • dr Michał Glock, prezes stowarzyszenia Lastadia, który wygłosi odczyt pt. Rys historyczny zakładów Schichaua i ich produkcja dla floty niemieckiej i rosyjskiej w okresie do 1914 roku.
  • mgr inż. Andrzej Jaskuła, wiceprezes stowarzyszenia Lastadia, jeden w twórców i pierwszy red. naczelny miesięcznika „Morze Statki i Okręty”, który wystąpi z odczytem Produkcja stoczni Schichaua na potrzeby III Rzeszy 1937-1945.
  • mgr Oskar Myszor, doktorant UG, członek stowarzyszenia Lastadia, który powie coś na temat Eksport statków i okrętów zbudowanych w stoczniach Schichaua.

*Stowarzyszenie Lastadia, zajmuje się między innymi zachowywaniem elementów dziedzictwa morskiego i propagowaniem wiedzy na ten temat. Do tej pory dzięki naszym staraniom udało się nam zachować między innymi wycofany z Marynarki Wojennej ORP Władysławowo (kuter rakietowy proj. 205 – obecnie w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, polecamy zwiedzenie), pozyskać i zdygitalizować prace prof. Andrzeja Samka, będące ważnym elementem edukacji morskiej w latach 50-tych i 60-tych, oraz pomóc w zachowaniu najstarszego polskiego lodołamacza motorowego Lampart. Stowarzyszenie współorganizowało kilka sesji naukowych poświęconych historii morskiej. Aktywnie także współpracuje z zajmującymi się podobną tematyką organizacjami i instytucjami w Rosji.

Zapraszamy

Źródło: Dariusz Babojć

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%