› biznes
11:43 / 23.02.2017

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny i jakie korzyści przynosi firmie?

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny i jakie korzyści przynosi firmie?

Ustawa decydująca o wprowadzeniu Jednolitego Pliku Kontrolnego wywołała wiele pytań i wątpliwości dotyczących zmian w dostarczaniu danych organom podatkowym. Czym jest JPK i co jego stosowanie oznacza dla przedsiębiorców?

Co to jest JPK?

Jednolity Plik Kontrolny zawiera dane finansowe, takie jak m.in. księgi rachunkowe, przychodów i rozchodów, wyciągi bankowe oraz ewidencje i faktury VAT. Wszystkie te informacje muszą mieć ustrukturyzowany układ i być przedstawione organom podatkowym w formacie XML. Na razie obowiązek dostarczania wszystkich danych w JPK odnosi się jedynie do dużych firm, choć od tego roku raporty dotyczące ewidencji VAT muszą składać także średnie i małe przedsiębiorstwa. W styczniu 2018 dołączą do nich mikroprzedsiębiorcy.

Korzyści dla firmy

Wprowadzenie JPK w dużym stopniu pomogło w automatyzacji procesu analizy przedstawianych danych finansowych, co z kolei przełożyło się na większą skuteczność w wykrywaniu wszelkich niezgodności. Zmiana niesie też ze sobą szereg korzyści dla przedsiębiorców. Struktura plików JPK pozwala na szybkie sprawdzenie danych, które stają się również bardziej przejrzyste, co ułatwia pracę organom podatkowym oraz samej firmie. Jednolity Plik Kontrolny sprawia też, że tworzenie dokumentacji jest dużo prostsze – zajmuje się nią specjalny program, co stanowi duże wsparcie dla działu rachunkowości.

Tworzenie JPK

Wiele firm korzysta z różnego rodzaju systemów komputerowych, które ułatwiają im pracę. Nierzadko pochodzą one od różnych producentów, dlatego trzeba się upewnić czy każdy program finansowo-księgowy, z jakiego przedsiębiorstwo korzysta, umożliwia tworzenie JPK. Jeżeli tak nie jest, należy skontaktować się z producentem i zapytać, czy zakłada on wprowadzenie stosownej aktualizacji. W przypadku odpowiedzi przeczącej, konieczna będzie zmiana oprogramowania. Na szczęście większość firm oferuje wprowadzenie takiej funkcjonalności, i to bez potrzeby integrowania programów.

Jednolity Plik Kontrolny – dostarczanie danych

Dostarczane dane muszą być opatrzone podpisem elektronicznym. Informacje wolno przekazywać na nośniku danych albo przesyłać je drogą elektroniczną. W tym celu należy skorzystać ze specjalnego programu, który to umożliwia. Oferuje go m.in. Ministerstwo Finansów – korzystając z niego, przedsiębiorca może przygotować niezbędne dane dotyczące ewidencji VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego i następnie przesłać je do Ministerstwa. Także inne firmy umożliwiają korzystanie ze specjalnych systemów, pozwalających na wysyłanie JPK – warto sprawdzić jakie funkcjonalności oferują poszczególne programy, bo część z nich daje większe możliwości, a ich działanie jest szybsze niż oprogramowanie oferowane przez Ministerstwo Finansów.

Struktura plików JPK pozwala na dokładniejsze sprawdzanie danych finansowych. W celu sprawdzenia odpowiedzi na częste pytania związane z ich działaniem i wysyłaniem, warto sprawdzić stronę http://www.yuma.pl/produkty/jpk/ - Producenta oprogramowań i systemów księgowych dla firm zgodnych z JPK.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%