Czym jest konflikt serologiczny? Jak się jemu zapobiega?
Konflikt serologiczny to inaczej zwana choroba hemolityczna noworodka. Jest ona reakcją immunologiczną, która zachodzi pomiędzy antygenami matki oraz przeciwciałami, znajdującymi się we krwi płodu. Kiedy do niego dochodzi? W jaki sposób się mu zapobiega?
Do konfliktu serologicznego dochodzi w momencie, gdy matka posiada grupę krwi Rh- bez antygenu D, natomiast dziecko ma grupę krwi Rh+ odziedziczoną po ojcu i dochodzi do wymieszania się nawet niewielkich ilości krwi. Wcześniej kontakt jest niemożliwy z powodu bariery łożyska, więc do wymieszania krwi najczęściej dochodzi podczas porodu.
Niestety czasami dochodzi do przedostania się niewielkiej ilości krwi dziecka do krwiobiegu matki. Takim sytuacją sprzyjają: badania prenatalne, poronienia, krwotoki czy ciąża pozamaciczna. W momencie, gdy krwinki dziecka zmieszają się z krwią matki organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała. Doprowadzić to może do zahamowania rozwoju płodowego, a nawet obumarcia ciąży czy poronienia.
Wówczas organizm matki, traktuje dziecko jak zagrożenie i zaczyna wysyłać przeciwko niemu przeciwciała, które mu zagrażają. Niestety dawniej konflikt serologiczny kończył się śmiercią płodu. Aktualnie rozwój medycyny umożliwia uniknięcia komplikacji i pozwala na urodzenia się z takiej ciąży zdrowego dziecka. Obecnie kładzie się nacisk na zapobieganie wystąpienia choroby hemolitycznej. W ramach działania profilaktycznego kobietom ciężarnym z grupą krwi RH- podaje się specjalny składnik antyRhD. Zapobiega on w organizmie matki tworzeniu się przeciwciał wobec krwi dziecka. Dawka substancji uwarunkowana jest ilością posiadanych dzieci, ewentualnych poronień czy rodzajów porodu.
Stosowanie takiej profilaktyki cieszy się prawie stuprocentową skutecznością. Zagrożenie zwykle nie dotyczy pierwszej ciąży. Jednak w kolejnych matka powinna zachować szczególną ostrożność.
Źródło: babskiswiat.com.pl