› zdrowie i uroda
19:06 / 02.03.2017

Czym jest koperta życia i jak z niej korzystać?

Czym jest koperta życia i jak z niej korzystać?

Na początku grudnia władze naszego miasta rozpoczęły rozdawanie kopert życia. W związku z tym, że świadomość akcji jest wciąż bardzo niewielka, a jej potencjalne korzyści społeczne bardzo duże, postanowiliśmy choć w niewielkim stopniu włączyć się w akcję informacyjną. 

Przypomnijmy, że o "kopertach żcyia" napisaliśmy już na początku grudnia. Od tego czasu minęły 3 miesiące, a zainteresowanie tę formą znacznego ułatwienia pracy ratownikom medycznym jest stosunkowo niewielkie.

„Koperta życia” to karta, w której podaje się informacje dotyczące jej właściciela – dane osobowe, numer telefonu do bliskiej osoby, przebyte choroby, zażywane leki i uczulenia. Umieszczenie koperty w miejscu widocznym i dostępnym umożliwia służbom medycznym w razie wypadku lub zasłabnięcia, a także policji, straży pożarnej, straży miejskiej czy służbom socjalnym szybki dostęp do podstawowych informacji o seniorze. Kartę wkłada się najczęściej do lodówki, na której umieszcza się naklejkę z nadrukiem „Koperta życia”. Dlaczego właśnie do lodówki? Niezaprzeczalnym faktem jest to, iż jest to urządzenie, które znajdziemy w każdym domu, a poza tym ze względu na pokaźne rozmiary lodówka jest bardzo łatwa do znalezienia.

- O możliwość uruchomienia w naszym mieście "Koperty życia" wnioskowała do mnie radna Halina Sałata. To bardzo dobry pomysł. Akcja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców poprzez przyspieszenie wykonywania czynności ratunkowych prowadzonych przez zespoły ratownictwa medycznego. Przygotowaliśmy specjalne zestawy zawierające kartę informacyjną wraz z naklejką, którą należy przykleić  na lodówkę, w której zestaw będzie przechowywany. W karcie znajdują informacje dotyczące stanu zdrowia, zażywanych leków, kontaktu do bliskich oraz innych ważnych z medycznego punktu widzenia informacji. W przypadku, kiedy osoba straci przytomność, to na karcie życia mogą znajdować się informacje, które dla ratownika będą bezcenne, aby dobrze udzielić pierwszej pomocy. Dlatego zachęcam - szczególnie osoby starsze i samotne do włączenia się w kampanię i pobranie bezpłatnych zestawów

– w ten sposób dokładnie trzy miesiące temu do włączenia się w akcję zachęcał prezydent Witold Wróblewski.

Karta informacyjna powinna być umieszczana w lodówce, a na drzwiczkach - naklejka z nadrukiem „Koperta życia”. Uwaga! Karta informacyjna jest ważna rok i powinna być aktualizowana na bieżąco, po każdej zaistniałej zmianie dotyczącej jej treści.

Zestawy zawierające „KOPERTĘ ŻYCIA” można nieodpłatnie odebrać  w:

- Urzędzie Miejskim w Elblągu - Referat Zdrowia i Spraw Społecznych, ul. Kos. Gdyńskich  42;
- Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Elblągu,  ul. Winna 9;
- Uniwersytecie III Wieku i Osób Niepełnosprawnych, ul. Rzeźnicka 14 B i C.

Informacje o akcji można uzyskać w Referacie Zdrowia i Spraw Społecznych pod numerem telefonu: 55 239 30 23.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%