Czym jest marsz alergiczny?
Marsz alergiczny to pojęcie, z którym często stykają się rodzice dzieci z różnego rodzaju alergiami. Czym dokładnie jest marsz alergiczny i jak sobie z nim radzić?
Marsz alergiczny i jego przebieg
Marsz alergiczny, zwany także atopowym, to pojęcie oznaczające przechodzenie jednej postaci alergii w inną. Jest to swego rodzaju wzór, zgodnie z którym rozwijają się alergie w przypadku osób dotkniętych tym schorzeniem. Warto wiedzieć, że nie istnieje jeden uniwersalny przebieg marszu alergicznego: niektóre rodzaje uczuleń mogą współwystępować ze sobą w jednym czasie lub przechodzić jedna w drugą. Najczęściej marsz alergiczny rozpoczyna się w wieku niemowlęcym i może mieć związek ze zdiagnozowaniem atopowego zapalenia skóry, a także alergii na białka mleka oraz jaja kurze. W wielu przypadkach u dzieci około 3 roku życia do atopowego zapalenia skóry dołączają się uczulenia na różne produkty żywnościowe, powodując objawy takie jak biegunki, wymioty oraz wzdęcia. Alergiom pokarmowym często towarzyszy wrażliwość na pyłki roślin, roztocza oraz kurz, czyli tzw. uczulenia wziewne różnego rodzaju. Objawy alergii wziewnych to najczęściej kichanie, nieżyt nosa, zapalenie błony śluzowej ucha, a czasami także nawracające zapalenie oskrzeli. Po objawach ze strony układu oddechowego bardzo często pojawiają się dolegliwości skórne, takie jak pokrzywka, wysypka, swędzenie i pieczenie spowodowane kontaktem z alergenem. Ponieważ marsz alergiczny może mieć różny przebieg i zróżnicowane objawy, warto regularnie zaglądać na portal zdrowemaluchy.pl i poszerzyć swoją wiedzę na temat uczuleń, ich objawów i sposobów zapobiegania.
Jak rodzić sobie z marszem alergicznym?
Wiele spośród osób cierpiących na marsz alergiczny może liczyć na znaczne złagodzenie lub nawet całkowite ustąpienie objawów wraz z wiekiem. Niestety równie liczna jest grupa osób, u których objawy uczuleń nie zmniejszają się, a wręcz przeciwnie: przybierają na sile. Zdarza się, że do objawów skórnych oraz oddechowych dołącza się katar sienny oraz astma alergiczna, która może powodować poważne powikłania zdrowotne. Warto pamiętać, że nieleczone uczulenia mogą prowadzić do rozwoju przewlekłych stanów zapalnych w obrębie zatok oraz oskrzeli, a także innych organów wewnętrznych. Aby uniknąć poważnych powikłań, można walczyć z objawami alergii sięgając po Latopic: doustny preparat, który przynosi ulgę w alergiach pokarmowych oraz w atopowym zapaleniu skóry. Latopic doustny w formie wygodnych saszetek do rozpuszczania w wodzie zawiera aż trzy opatentowane szczepy liofilizowanych bakterii kwasu mlekowego, które są dostosowane do charakterystyki mikroflory jelitowej dzieci. Stosowanie preparatu łagodzi objawy alergii pokarmowych, takie jak nudności, wymioty i wzdęcia, regulując pracę układu pokarmowego i ułatwiając organizmowi radzenie sobie z alergenami. Osoby cierpiące na skórne objawy alergii powinny sięgnąć po serię żeli pod prysznic oraz kremów zawierających aktywne emolienty o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Więcej informacji na temat preparatów dla alergików można znaleźć na stronie www.latopic.pl.