Czym jest rezerwa jajnikowa i jak wpływa na płodność?
Średnia wieku kobiet planujących ciążę stale wzrasta, ze względu na możliwości jakie daje skuteczna antykoncepcja, oraz chęć osiągnięcia spełnienia zawodowego I zapewnienia dziecku dobrych warunków życia. Niestety, nasze ciała są najlepiej przygotowane na ciążę w wieku około 20 lat, w związku z czym u kobiet po trzydziestce nierzadko pojawiają się problemy z niepłodnością, bardzo często związane z niską rezerwą jajnikową.
Obniżenie rezerwy jajnikowej oznacza zmniejszoną liczbę komórek jajowych, które mają potencjał zostać uwolnionymi w czasie owulacji, nim nadejdzie menopauza. Niestety z wiekiem obniża się także jakość gamet, co także wpływa na szanse na uzyskanie ciąży. Tak więc wraz z wiekiem kobiety obniżeniu ulega zarówno liczba jak i jakość oocytów. U niektórych kobiet proces ten przebiega szybciej i - jeśli pragną one zajść w ciążę - musi zostać wdrożone odpowiednie leczenie niepłodności.
Jeśli rezerwa jajnikowa pacjentki jest na tyle wysoka, że można próbować mało-inwazyjnych sposobów, zazwyczaj zaczyna się od stymulacji owulacji. Dzięki podawanym pacjentce lekom rozwija się więcej pęcherzyków, a tym samym więcej komórek jajowych zostaje uwolnionych w czasie cyklu, co zwiększa szanse na zapłodnienie.
Pacjentkom, które mają znacznie obniżoną rezerwę jajnikową, proponuje się zapłodnienie in vitro. W tym wypadku pacjentce również podawane są leki, których dawki indywidualnie dostosowuje lekarz. Metoda zapłodnienia in vitro jest obecnie uznawana za najskuteczniejsze rozwiązanie dla kobiet z niską rezerwą jajnikową oraz wielu innych przypadkach, o których można przeczytać na stronie jednej z klinik leczenia niepłodności - https://www.klinikainvicta.pl
Niska rezerwa jajnikowa jest coraz częstszą przyczyną niepłodności u kobiet, ale na szczęście lekarze w większości przypadków potrafią pomóc w spełnieniu marzeń o rodzicielstwie.