› poradnik
05:02 / 13.02.2018

Czym jest „taxi insurance”?

Czym jest „taxi insurance”?

„Taxi insurance” – każdy, kto choć trochę interesował się usługami związanymi z przewozem osób, musiał spotkać się z tym terminem. Czym charakteryzuje się ten rodzaj ubezpieczenia?

Transport ludzi to potężna gałąź rynku przewozowego. Z danych zebranych przez portal Bankier.pl wynika, że każdego dnia w Polsce z samych tylko taksówek korzysta ponad 400 tysięcy osób. Obowiązkiem przewoźników jest ubezpieczenie pojazdów. Przyjrzyjmy się rodzajom dostępnych polis.

Obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne

Każdy właściciel samochodu, który zamierza poruszać się nim po drogach, ma obowiązek wykupienia OC – ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jego zadaniem jest przede wszystkim pokrycie kosztów likwidacji szkód spowodowanych na drodze przez danego kierowcę. Rzecz jasna, przepis ten dotyczy również firm zajmujących się profesjonalnym przewozem osób. Jednak dla właściciela takiej firmy to jednak zbyt mało. Samochody wykorzystywane przez firmy transportowe narażone są na znacznie więcej uszkodzeń, niż ma to miejsce w przypadku prywatnych pojazdów.

Taxi insurance

Standardowe ubezpieczenia na ogół nie pokrywają strat związanych z przewozem pasażerów za opłatą. Na rynkach zachodnich w takich sytuacjach z pomocą przychodzą firmy specjalizujące się w polisach dla przewoźników (np. The Taxi Insurer). Można w nich skorzystać zarówno w przypadku pojedynczych samochodów, jak i posiadania całej floty (wykupując tzw. „taxi fleet insurance”). W przypadku profesjonalnych przewoźników, na rynku brytyjskim można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje ubezpieczenia. „Third Party Only” można porównać z polskim OC; „Third Party, Fire and Theft” obejmuje również straty związane z kradzieżą lub spaleniem pojazdu, zaś „Comprehensive” to najpełniejszy pakiet ubezpieczeń, w którego zakres wchodzą naprawy szkód w samochodzie ubezpieczonego. Istnieje również możliwość ubezpieczenia pracowników. Wszystkie te oferty dostępne są na ogół zarówno dla prywatnych taksówkarzy, jak i dla właścicieli flot pojazdów („taxi fleet insurance”).

Więcej informacji pod adresem https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-insurance/.

Polski rynek ubezpieczeń nie jest jeszcze tak bogaty w oferty, jak w Europie Zachodniej. Nie zmienia to jednak faktu, że prowadząc działalność związaną z przewozem osób – również w naszym kraju – warto pomyśleć o wykupieniu polisy obejmującej jak największy zakres zdarzeń.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%