› bieżące
12:46 / 29.11.2019

Czym jest wkład własny?

Czym jest wkład własny?

Aktualnie kupno mieszkania wyłącznie z własnych środków często jest poza zasięgiem większej części społeczeństwa. Właśnie dlatego ludzie przeważnie decyduje się na wzięcie kredytu. Natomiast błędne jest rozumowanie twierdzące, że ostateczna wysokość zobowiązania jest wprost proporcjonalna do kwoty, którą trzeba przeznaczyć na zakup nieruchomości. Element pożyczki przeznaczony do spłacenia przez nas określany jest mianem wkładu własnego. W tym artykule przedstawimy wam podstawowe informacje na jego temat.

Opis wkładu własnego

Wkładem własnym nazywamy sumę pieniędzy należącą do kredytobiorcy przeznaczoną do zakupu nieruchomości. Innymi słowy, mowa o udziale klienta w inwestycji finansowanej przez instytucję bankową. Nie należy liczyć na to, że bank udzieli kredytu hipotecznego bez potwierdzenia przez klienta posiadania przez niego środków przeznaczonych na samodzielną spłatę zobowiązania. Dlatego też osoby myślące ostatnimi czasy o nabyciu własnych czterech ścian, muszą zdawać sobie sprawę z istotności tej kwestii. 

Czy faktycznie wkład własny jest tak istotny?

Każdy wniosek kredytowy, którego celem jest kupno/budowa własnego domu zostanie natychmiastowo odrzucony, jeśli wkład finansowy nie zostanie wykazany. Przy czym pytanie o niego pojawi się zawsze, gdy bank będzie miał do czynienia z osobą zainteresowaną hipoteką. Powód tego stanu rzeczy jest prozaiczny – mowa przecież o dość dużej kwocie pieniędzy, często na poziomie kilkuset tysięcy złotych. Nikt nie chce przecież przeznaczać środków bez gwarancji pokrycia.

Korzyści wkładu własnego

Pomijając sam fakt diametralnego zwiększenia szans na otrzymanie kredytu hipotecznego, dzięki odpowiedniemu wkładowi własnemu jesteśmy w stanie znacznie obniżyć wysokość rat kredytu. Działa to w następujący sposób: własne środki przeznaczone na inwestycję mają bezpośredni wpływ na finalną kwotę kredytu hipotecznego. Zakładając, że pożądany obiekt budowlany ma kosztować 500 tys. złotych, a kwota wkładu to 100 tys. zł, do spłaty pozostanie 400 tys. zł. Oczywiście wciąż mówimy o spory pieniądzach, natomiast będzie ona oddawana w mniejszy, a co za tym idzie wygodniejszych ratach.

Jeśli nie pieniądze, to co?

Może dojść do sytuacji, gdy nie będziemy posiadali faktycznych środków finansowych, lecz będziemy mieli do dyspozycji dobra w postaci antyków, czy obligacji. Gdy będziemy w stanie wykazać, że faktycznie mają one pewną wartość, mogą one właśnie posłużyć na nasz wkład własny. Więcej informacji na temat wkładu własnego znajdą Państwo na stronie Expander.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%