13:10 / 10.10.2023

Czym kierować się przy zakupie kombinezonu dla niemowlaka?

Czym kierować się przy zakupie kombinezonu dla niemowlaka?

Ciepły kombinezon to podstawa niemowlęcej garderoby — przez cały rok, ale zwłaszcza zimą! Powinien być jednym z pierwszych zakupów, jakich dokonamy po narodzinach naszej pociechy (albo jeszcze przed nimi!); pytanie, jak go wybrać? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie, by zapewnić niemowlakowi ciepłą, spokojną zimę? Mamy dla Ciebie garść porad!

Najważniejszy jest materiał!

Poszukiwania idealnego kombinezonu dla niemowlaka zaczynamy oczywiście od materiału! Jeżeli chodzi o kombinezony zimowe, mamy do wyboru dwie opcje: ubranka z bawełny lub poliestrowe. 

Kombinezony bawełniane są miłe w dotyku, delikatne i — co najważniejsze — oddychające. To zawsze jest zaletą naturalnych tkanin; bawełna nie jest wyjątkiem. W takim stroju dziecko na pewno się nie przegrzeje i będzie, po prostu, dobrze się czuło. A czy zapewnimy mu w ten sposób komfort cieplny? To już zależy od grubości i jakości kombinezonu. Ubranka przeznaczone do noszenia zimą powinny składać się z przynajmniej dwóch warstw bawełny, a do tego — być dodatkowo ocieplone (najczęściej producenci wybierają włókninę silikonową). Gdy będziesz szukać kombinezonu na sezon wiosenno-letni, spokojnie możesz wybrać zestaw z cieńszej warstwy tkaniny.  Zwróć także uwagę na pochodzenie samej bawełny; certyfikowany materiał z ekologicznych upraw z pewnością nie podrażni skóry dziecka i posłuży mu dłużej.

Jedynym tak naprawdę problemem z bawełną jest to, że nie najlepiej radzi sobie z wilgocią — jeśli więc zdecydujesz się na wykonany z niej kombinezon, zadbaj o dodatkową osłonę dla swojego maluszka (chociażby o pokrowiec na wózek).

Zamiast naturalnego materiału możesz zdecydować się także na poliester. Kombinezony ze sztucznej tkaniny składają się z kilku warstw materiałów: ortalionu, polaru, pluszu i włókniny silikonowej (nierzadko z domieszką bawełny!) - co gwarantuje doskonałą ochronę nawet przed najbardziej siarczystymi mrozami i wilgocią! Czy są lepszym wyborem niż bawełna? Nie zawsze — chociażby dlatego, że sztuczny materiał nie oddycha. W pełną zimę sprawdzą się jednak świetnie!

Zadbajmy o ciepło rączek i stópek dziecka

Którędy ucieka od nas najwięcej ciepła? Poprzez dłonie i stopy — dlatego idealny kombinezon zimowy niemowlęcy od Coccodrillo powinien je zakryć! 

Kostiumy dla niemowląt z zakrytymi stópkami to standard; zakładanie dziecku bucików bywa uciążliwe, a sam niemowlak może się w nich po prostu… źle czuć. Poza tym, znalezienie ciepłych butów w odpowiednim rozmiarze też bywa trudne. Na kombinezon bez stópek lepiej zdecydować się dopiero wtedy, gdy dziecko już podrośnie i zacznie samodzielnie chodzić.

A co z rękawiczkami? Kombinezon na zimę (lub okres przejściowy) powinien je mieć; w przypadku ubranek na lato nieco lepiej sprawdzą się odwijane rękawy.

Kombinezon — jedno- czy dwuczęściowy?

Wbrew pozorom, nie powinien to być duży dylemat. Dla niemowląt najlepsze są zdecydowanie kombinezony jednoczęściowe — z łatwością włożymy do nich dziecko, bez konieczności nakładania na nie kolejnych warstw (maluchy nie są przecież zbyt cierpliwe!). To samo w drugą stronę — gdy będziemy chcieli niemowlę przewinąć. Na zestaw dwuczęściowy przyjdzie pora dopiero wtedy, gdy dziecko zacznie już chodzić — i stawać się coraz bardziej samodzielne!

Czy warto kupować kombinezon „na zapas”?

Na koniec — wielu rodziców kusi zakup ubranka w większym rozmiarze, by mogło ono posłużyć dziecku dłużej niż przez kilka miesięcy. Nie złapmy się na to! Tak, nasze pociechy rosną błyskawicznie, ale zbyt duży kombinezon nie jest rozwiązaniem; dziecku będzie w nim niewygodnie i zimno. Rozmiar kombinezonu powinien być dopasowany do maluszka — i co najwyżej o rozmiar większy!

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%