Czym ocieplić poddasze? Wełna mineralna, styropian, czy pianka pur
Dobrze wykonana termoizolacja poddasza ogranicza koszty ogrzewania i zapewnia wyższy komfort eksploatacji górnej kondygnacji budynku. Przed przystąpieniem do montażu izolacji warto zastanowić się nad wyborem najlepszego materiału. Największą popularnością cieszy się styropian, wełna mineralna oraz pianka poliuretanowa. Poniżej podpowiadamy na pytanie, czym ocieplić poddasze?
Styropian na ocieplenie poddasza?
Styropian jest popularnym materiałem o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych. Powszechnie stosujemy go do ocieplenia elewacji i posadzek na gruncie. Czasem styropian jest także wybierany do ocieplenia poddaszy użytkowych. Trzeba jednak pamiętać, że jest to materiał o słabej izolacyjności akustycznej. Co więcej może się łatwo palić przez co nie zabezpieczy więźby dachowej w przypadku pożaru.
Pewną niedogodnością wynikającą ze stosowania tego materiału jest również trudność ułożenia na skosach poddasza. Styropian jest materiałem o niewielkiej podatności na zginanie i ściskanie. Tymczasem na skosach poddasza często występują trudnodostępne przestrzenie, które wymagają szczelnej termoizolacji. Wszelkie nieszczelności w izolacji cieplnej poddasza mogą doprowadzić do pojawienia się mostków termicznych, które podwyższą koszty ogrzewania budynku. Dlatego styropian nie jest zbyt popularnym materiałem do ocieplania poddasza użytkowego. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się jako termoizolator na posadzce.
Do ocieplenia poddasza czasem wykorzystuje się styropian sprężysty. Jest to materiał, który posiada specjalne nacięcia, ułatwiające dopasowanie do każdej szczeliny. Najlepsze parametry termoizolacyjne zapewnia sprężysty styropian grafitowy. Jednak w ofertach sprzedaży znajdziemy także materiał EPS. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat wyboru najlepszego styropianu na poddasze, zapoznaj się z tym artykułem.
Czym ocieplić poddasze? Może wełna mineralna?
Większość fachowców zapytanych o to, czym ocieplić poddasze proponuje wełnę mineralną. Zastosowanie tego materiału posiada wiele zalet. Po pierwsze wełna mineralna dobrze dopasowuje się do szczelin na skosach poddasza. Tworzy trwałą, szczelną powłokę izolacyjną, która chroni budynek przed utratą energii cieplnej. Co więcej, wełna mineralna jest też materiałem niepalnym. Termoizolacja będzie zatem stanowiła dodatkową ochronę dla więźby dachowej.
Omawiając wełnę mineralną warto pamiętać, że w ofertach sprzedaży znajduje się kilka rodzajów tych materiałów. Największą popularnością cieszy się wełna mineralna szklana i wełna mineralna skalna. Te z pozoru podobne i często mylone materiały wykazują wiele różnic. Dlatego warto umieć je rozróżnić oraz wybrać materiał termoizolacyjny, który będzie najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Kompleksowe rozróżnienie rodzajów, a także możliwości zastosowania wełny znajduje się w tym artykule.
Nowoczesna pianka poliuretanowa na poddaszu
Pianka poliuretanowa jest ostatnio coraz popularniejszym materiałem termoizolacyjnym. Świetnie sprawdzi się na poddaszach o skomplikowanym kształcie więźby. Tego typu materiał zapewnia bardzo dobry współczynnik termoizolacji. Co więcej, wyróżnia się szybkością wykonywania prac. Pianka poliuretanowa zostaje naniesiona na więźbę metodą natryskową. Po aplikacji zwiększa swoją objętość nawet stukrotnie i dociera do najtrudniej dostępnych zakamarków. Wykonana w ten sposób termoizolacja nie posiada mostków termicznych zapewniając najlepszą szczelność.
Warto dodać, że wełna mineralna i styropian nie przylegają idealnie do nierównych powierzchni. Podczas prac nad wykonaniem izolacji trzeba też wykorzystać dodatkowe materiały montażowe. Tymczasem pianka poliuretanowa tworzy jednolitą powłokę, przylegającą do wszystkich wgłębień i nierówności. Do wykonania tego typu izolacji nie musimy wykorzystywać żadnych dodatkowych akcesoriów montażowych. Wszystko co jest nam potrzebne to wyspecjalizowana ekipa. Aplikacja natryskowa wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu oraz dużego doświadczenia. Z pewnością nie jest to izolacja poddasza, którą możemy wykonać sami przy użyciu własnych narzędzi.
Zastanawiając się czym ocieplić poddasze musimy mieć świadomość tego, że istnieje kilka rodzajów pianki pur. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat izolacji natryskowych koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim praktyczne wskazówki, a także dokładny opis powyższego materiału termoizolacyjnego.
Zatem czym ocieplić poddasze?
Jeszcze do niedawna na polskich poddaszach królowała wełna mineralna. Dziś coraz częściej ustępuje miejsca termoizolacji wykonanej z pianki. Są to dwa godne uwagi materiały, które umiejętnie zamontowane zapewniają optymalną termoizolację dachu. Do prac możemy też co prawda wykorzystać styropian. Jednak tego typu rozwiązanie najlepiej sprawdzi się na dachach o prostych kształtach (np. na dachach jednospadowych i płaskich).