› zagrożenia i utrudnienia
15:09 / 20.01.2017

Czym palimy w piecach domowych?

Czym palimy w piecach domowych?

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy coraz niższe temperatury powietrza zmuszają nas do nieustannego ogrzewania swoich mieszkań, domów czy zakładów pracy. Straż Miejska w tym czasie odnotowuje więcej zgłoszeń dotyczących spalania śmieci w piecach i w związku z tym przeprowadza wzmożone kontrole.

Od początku tego roku skontrolowano 20 miejsc, w których zaistniało prawdopodobieństwo spalania śmieci w piecu. W większości przypadków (mieszkania i domki jednorodzinne) stwierdzono prawidłowy opał, tj. drzewo i węgiel. Natomiast w zakładach pracy, jak np. zakład meblowy czy warsztat samochodowy potwierdziło się spalanie odpadów, a były to ścinki płyt wiórowych, plastiki, kable czy ubrania. W tych i w kilku podobnych przypadkach właściciele zostali ukarani mandatem karnym.

Pamiętaj! W piecu domowym nie wolno palić śmieci. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli. W piecu domowym możesz spalać tylko: •    węgiel, koks; •    drewno, trociny, wióry pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi; •    odpady z kory i korka; •    papier i tekturę, karton.

Spalanie odpadów jest wykroczeniem z artykułu 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach w brzmieniu „Kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu lub grzywny”, która  maksymalnie może wynieść nawet 5 tyś. złotych, gdy sprawa trafi do sądu. Straż Miejska może ukarać mandatem karnym w wysokości do 500 zł.

W przypadku podejrzenia spalania odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu należy dzwonić do Straży Miejskiej pod bezpłatny numer alarmowy 986.

Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%