17:08 / 07.08.2012

Czym robią zdjęcia na Marsie?

Czym robią zdjęcia na Marsie?

Niedawno, a dokładnie 6 sierpnia 2012, świat obiegła niesamowita wiadomość o udanym lądowaniu na Marsie łazika Curiosity. Wiadomość jest o tyle bardziej fascynująca, o ile ma się świadomość jak ogromnym problemem jest udane lądowanie na powierzchni czerwonej planety. "Ciekawski" łazik wylądował z gracją i z zapałem zabrał się do badania czerwonych pastwisk. Został on wyposażony, oprócz masy aparatury badawczej,  w sporą ilość aparatów cyfrowych - bo jakżeby inaczej - zdjęcia z wycieczki muszą być. Zobaczmy więc, jakie cudeńka zamontowano na jego pokładzie.

 
Główny aparat MASTCAM100
 
Jednym z dwóch głównych cyfrowych oczu łazika jest aparat o nazwie MastCam100. Zbudowano go w oparciu o matrycę CCD z filtrem Bayer 1600 x 1200 px, przy czym obiektyw o ogniskowej 100mm (światło f/10) łapie obszar 1200 x 1200 px. Aparacik ten pozwala na zarejestrowanie z odległości jednego kilometra detali o wielkości 7,4 cm na jednym pikselu, a używając minimalnej odległości ogniskowania (ok 2m), na jednym pikselu mieści się detal o wielkości 150 mikronów. Oprócz gamy specjalistycznych filtrów o różnych długościach fali, MASTCAM100 posiada filtr neutralny z warstwami antyodbiciowymi i bez problemu radzi sobie ze zwykłymi, kolorowymi zdjęciami. Ba, jego specjalistyczne, 2 metrowe ramię może posłużyć za statyw do wykonywania pełnych, 360 stopniowych panoram. Wykonanie jednej panoramy zajmuje mu około godziny - pozostaje tylko poszukać, jak szybko zdjęcie dostarczane jest do bazy (bardzo ciekawe zagadnienie na kolejny artykuł - kompresja i przesył plików w kosmosie). Wstępnie wiemy, że za każdym razem na ziemię wysyłana jest miniatura w rozmiarach 200 x 150 i w oparciu o nią określa się, czy dane zdjęcie nadaje się do wysłania w oryginalnym rozmiarze. MastCam100 pozwala również na zapisywanie filmów w rozdzielczości 720p w prędkości 10kl/s - liczba klatek została ograniczona zapewne przez ilość zamontowanej pamięci - 8GB na filmy oraz zdjęcia. 
 
 
MastCam34 - główny, dodatkowy
 
MastCam34 to praktycznie taka sama konstrukcja jak w przypadku modelu z liczbą 100. Jedyna różnica to filtry o innej długości fal oraz ogniskowa, która wynosi 34 mm (światło f/8). Dzięki zastosowanym zmianom, z odległości kilometra MastCam34 rejestruje detal o wielkości 22cm, a przy minimalnej odległości ok. 2m wielkość detalu wyności 450 mikronów.
 
Kliknij, żeby zobaczyć filmik z lądowania Curiosity
 
MARDI - Mars Descent Imager
 
MARDI to urządzenie wyspecjalizowane w jednym celu - przez ostatnie 100 sekund lotu miało wykonać około pół tysiąca zdjęć zbliżającej się powierzchni Marsa. Zakres wysokości jego pracy to przedział między ok 4 kilometrami a 5 metrami nad powierzchnią planety. Zdjęcia w pełnym kolorze  o rozdzielczości 1600 x 1200 wykonywane przez MARDI, od razu zostały wysłane na ziemię i na ich podstawie określono miejsce lądowania, jak i trasę łazika. Część z nich można obejrzeć w poniższej galerii NASA :
 
GALERIA:  http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/multimedia/gallery-indexEvents.html
 
 
MAHLI - aparat geologiczny
 
MAHLI posiada matrycę CCD (1600 x 1200 px) i jego głównym, nadrzędnym kosmicznym zadaniem jest wykonywanie zdjęć w skali macro badanych celów geologicznych. Aparat wspomaga 6 diod ledowych, w tym dwie pracujące w trybie ultrafioletu, dzięki czemu może on wykonywać zdjęcia w nocy, jak i w bardzo zaciemnionych miejscach. Wysoką ostrość obrazu uzyskuje on już przy odległości 22.5 mm. Dodatkowymi funkcjami MAHLI jest możliwość wykonywania zdjęć 3D oraz best-focus-image. Aparat (co widać na modelu) umieszczono na przednim ramieniu łazika - co w połączeniu z  niewielką odległością fotografowania pozwala również na wykonywanie zdjęć diagnostycznych samej maszyny.
 
ChemCam - analiza chemiczna
 
ChemCam, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie do badania składu chemicznego czerwonej planety. Dzięki wiązce laserowej, która z kolei odbija się od badanego elementu i wytwarza błysk, ChemCam określa skład chemiczny. 
Dodatkowo łazik otoczony jest 12 czarno-białymi aparatami, które robią zdjęcia o rozdzielczości 1024 x 1024 px. Całość obsługuje system VXWorks, procesor 200mhz oraz 256MB RAM.
 
źródła: optyczne.pl, nasa.gov, msss.com, cosmiclog.nbcnews.com
9
0
oceń tekst 9 głosów 100%