› poradnik
10:11 / 15.02.2018

Czym różni się wynagrodzenie netto od wynagrodzenia brutto?

Czym różni się wynagrodzenie netto od wynagrodzenia brutto?

Poszukujesz pracy i codziennie przeglądasz setki ogłoszeń? Pracodawcy podają w nich wynagrodzenie w kwocie brutto, a Ciebie bardziej interesuje to, ile będziesz zarabiał „na czysto”? Przekonaj się, czym różni się wypłata netto od brutto i w jaki sposób możesz szybko wyliczyć interesującą Cię kwotę.

Netto a brutto – podstawowe różnice
 

Pensja podana jako wartość brutto uwzględnia całość wynagrodzenia, łącznie ze składkami ZUS po stronie pracownika (emerytalne, rentowe, chorobowe, ubezpieczenie zdrowotne) oraz podatkiem dochodowym. W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, składka na ubezpieczenie emerytalne obciążająca pracownika wynosi 9,76%, na ubezpieczenie rentowe – 1,5%, zaś chorobowe – 2,45%. Ostatnia składka jest płacona w całości przez pracownika, natomiast pozostałe należności są pokrywane również przez pracodawcę. Z kolei składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru.

Ile wynosi zaliczka na podatek dochodowy?
 

Składki to oczywiście nie wszystko – żeby obliczyć kwotę netto, należy od wynagrodzenia brutto odjąć również należną kwotę podatku dochodowego. Jego wysokość uzależniona jest od przychodu. Pracowników, których roczny przychód wynosi do 85 528 zł, obowiązuje stawka podatku od osób fizycznych w wysokości 18%. Po przekroczeniu tego progu rośnie do 32% i jest ona liczona od nadwyżki ponad I próg.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto?
 

Otrzymałeś propozycję pracy, a wynagrodzenie zostało określone w kwocie brutto? A może spodziewasz się podwyżki i chcesz dowiedzieć się, ile otrzymasz „na rękę”? Żeby obliczyć kwotę netto, należy najpierw od pensji brutto odjąć składki na ubezpieczenie społeczne, rentowe i chorobowe. Następnie od uzyskanej kwoty trzeba odjąć składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy.

Obliczanie pensji „na rękę” może nastręczyć pewnych problemów, dlatego warto skorzystać z praktycznych kalkulatorów, które samodzielnie odejmują należne składki oraz podatki i podają wysokość wynagrodzenia w kwocie netto. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kwestii związanych z pracą, wynagrodzeniami lub ewidencją czasu, już teraz wejdź na stronę inewi.pl.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%