Czym się kierować podczas wyboru gąsienic do minikoparki?
Do niedawna najpopularniejszym rodzajem były gąsienice stalowe. Jednak ze względu na wzrost zainteresowania oraz zwiększoną eksploatacje, konieczne stało się wprowadzenie wersji gumowej. W niektórych warunkach sprawdza się ona znacznie lepiej. Kiedy warto ją wybrać?
Rodzaje gąsienic – czym się różnią?
Gąsienice metalowe pozostały w użytku w przypadku ciężkich maszyn budowlanych wykorzystywanych podczas dużych inwestycji. W obrębie konstrukcji są one jednak do siebie mocno zbliżone. Podstawę gąsienic stanowi metalowy napęd, zapewniający stabilność oraz bezpieczeństwo. Możliwa jest dzięki temu praca w różnorodnych, również tych najtrudniejszych warunkach. Łańcuchy w wersji stalowej wykonane są jedynie z elementów stalowych oraz oleju i uszczelnień. Natomiast w przypadku gąsienic gumowych, metalowe elementy są lżejsze, a dodatkowo połączone są taśmą odporną na naprężenia.
Gumowe gąsienice – zalety tego rozwiązania
Gumowe gąsienice są znacznie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem niż stalowe. Spowodowane jest to większą wytrzymałością i elastycznością. Obecne maszyny i eksploatacja wymuszają zastosowanie wersji odpornej na zerwania. Układ gąsienicy gumowej umożliwia większą odporność na zerwania. Dodatkową zaletą jest również niższa waga, uzyskana dzięki zastosowaniu gumowych elementów. Jest to szczególnie istotne podczas prac na terenach o niskiej stabilności. Umożliwiają również ograniczenie zniszczeń powierzchni, po której porusza się koparka. Ze względu na właściwości gumy, takie jak większe tarcie niż metal, wykonane z niej gąsienice pozwalają na bardziej precyzyjne i łatwiejsze manewrowanie. Koparka o takich gąsienicach mniej ślizga się po danej powierzchni. Warto również zwrócić uwagę na hałas oraz drgania generowane przez urządzenie – dzięki gumowym gąsienicą są one znacznie niższe. Wpływa to korzystnie także na komfort pracy oraz czas eksploatacji sprzętu.
Jak wybrać gąsienice do minikoparki?
Podczas dokonywania wyboru najlepszych gąsienic do danej koparki bądź minikoparki, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Podstawowym jest oczywiście model urządzenia. Producenci zwykle sugerują najodpowiedniejsze gąsienice bądź zaznaczają ich cechy. W następnej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, na jakim terenie najczęściej będą wykonywane prace. Od tego zależeć będzie między innymi liczba ogniw. Model urządzenia wpływa również na szerokość oraz długość gąsienic. Wybierając wersję gumową, zwiększa się uniwersalność urządzenia oraz ułatwia ich wymianę.