› bieżące
15:06 / 18.01.2019

Czym się kierować przy wyborze zmywarki?

Czym się kierować przy wyborze zmywarki?

Zmywarka jest urządzeniem, które kilka lat temu zrewolucjonizowało rynek AGD. Nie bez powodu — zmywarka jak żaden inny sprzęt w domu pomaga zaoszczędzić nasz czas i pieniądze. Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy? O szerokości 45 czy 60 cm? Z wieloma zaawansowanymi programami czy tylko paroma podstawowymi? Słowem – czym kierować się przy wyborze zmywarki? Sprawdź w naszym artykule.

Wolnostojąca czy do zabudowy? Jaką zmywarkę wybrać?

To, czy wybierzesz zmywarkę wolnostojącą czy do zabudowy, zależy przede wszystkim od wystroju Twojej kuchni i znajdujących się w niej mebli. Jeśli jesteś zwolennikiem minimalistycznych kuchni i zależy Ci na jak najmniejszej liczbie widocznych sprzętów, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zmywarka, którą można zabudować. Zwróć jednak uwagę, czy meble, które posiadasz, zostały zaprojektowane z myślą o zabudowywaniu w nich niektórych sprzętów.

Jesteś posiadaczem kuchni urządzonej w futurystycznym lub, przeciwnie – nieco vintage’owym stylu? W tej sytuacji zdecydowanie lepiej sprawdzi się lodówka wolnostojąca. Mnogość modeli, jakie można znaleźć w sklepach (na przykład na https://www.neonet.pl/), sprawia, że z łatwością znajdziesz model dopasowany do swoich potrzeb.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zmywarkę?

Wybór idealnej zmywarki może nastręczać pewnych trudności, dlatego przygotowaliśmy małą ściągawkę, która pomoże Ci odnaleźć się w gąszczu parametrów i specyfikacji. Tym, co ma największe znaczenie przy wyborze zmywarki, są:

Pojemność i wymiary zmywarki– innej zmywarki będą potrzebować single, przygotowujący posiłki od czasu do czasu, a innej duże rodziny, które każdego dnia używają przynajmniej kilkunastu kompletów naczyń. Najmniejsze zmywarki mają szerokość 45 cm i pozwalają umyć około 8 kompletów naczyń, zaś standardowe – 60-centymetrowe – usuwają brud z kilkunastu kompletów naczyń.

Zużycie prądu – to, ile prądu zużywa zmywarka podczas jednego standardowego zmywania i podczas całego roku (przyjęto wyliczać to na podstawie 280 dni w roku), ma wpływ nie tylko na cenę urządzenia, ale i Twoje rachunki. Różnice w rocznych opłatach między modelami mogą wynosić nawet kilkadziesiąt złotych rocznie.

Klasę zmywania oraz suszenia – najlepszą jakość czyszczenia zapewniają zmywarki oznaczone literą „A” (takie jak: https://www.neonet.pl/zmywarki/bosch-sms-45gi01e.html).

Dodatkowe funkcjonalności - oprócz standardowego, wynoszącego zazwyczaj około 90 minut tryby zmywania, warto, aby w Twojej zmywarce znalazły się dodatkowe opcje, pozwalające dopasować tryb czyszczenia do konkretnej partii naczyń. Jeśli nie napełniasz zbyt często zmywarki, jednak zależy Ci na regularnym myciu naczyń, sporym ułatwieniem może okazać się dla Ciebie tryb ½ wsadu. Zależy Ci na czasie, a znajdujące się w zmywarce naczynia potrzebują tylko lekkiego odświeżenia? Tryb przyśpieszony lub zmywania wstępnego sprawdzi się w tym przypadku idealnie. Niektórzy producenci coraz częściej wyposażają swoje zmywarki w funkcję „ECO”, dzięki której zmywarki pobierają znacznie mniej prądu i wody niż podczas standardowego zmywania.

Ciekawą opcją będzie również tryb automatycznego ustawiania rozpoczęcia zmywania, który pozwoli Ci tak zaprogramować urządzenie, aby włączyło się w momencie, kiedy będziesz na przykład w pracy.

Jaką zmywarkę wybrać – podsumowanie

Skończyły się czasy, kiedy zmywarka musiała kosztować krocie. Dziś za dobrą zmywarkę wystarczy zapłacić nieco ponad 1000 zł. Zakup ten zacznie się nam jednak zwracać dość szybko – nie tylko w aspekcie finansowym, ale też czasowym, ponieważ zaoszczędzone na nużącym dotąd zmywaniu godziny będziemy mogli przeznaczyć na nieco przyjemniejsze czynności.

Rozglądasz się za nową zmywarką? Sprawdź ceny zmywarek na NEONET.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%