› bieżące
16:54 / 05.10.2016

Czym tak naprawdę jest nietolerancja laktozy?

Czym tak naprawdę jest nietolerancja laktozy?

O nietolerancji laktozy słyszeli wszyscy. Temat stał się tak popularny, że w efekcie niesprawdzone informacje przysłoniły prawdę. Czym jest naprawdę? Czym się objawia i jak można ją leczyć, zwłaszcza u dzieci?

Nietolerancja laktozy czyli niedobór laktazy

Nietolerancja laktozy nie jest alergią na mleko, choć z mlekiem ma wiele wspólnego. Występuje ona wówczas, gdy organizm nie potrafi prawidłowo przetwarzać laktozy, a więc inaczej mówiąc: trawić jej. Laktoza z kolei to cukier występujący w mleku oraz produktach zawierających mleko (np. sery, lody i inne). Osoby, które nie tolerują laktozy, nie wytwarzają wystarczająco dużo tak zwanej laktazy. To właśnie jej niedobór sprawia, że laktoza nie jest trawiona i zalega w jelicie.

Warto tu zaznaczyć, że nietolerancję pokarmową mylimy z alergią, nie ma ona jednak związku z naszym układem immunologicznym.

Co jest przyczyną nietolerancji laktozy?

  • Pierwotny (dziedziczny) niedobór laktazy, czyli zmniejszanie się ilości laktazy już od drugiego roku życia (czasem dotyczy nawet młodszych dzieci).
  • Wrodzony niedobór laktazy (tzw. alaktazja). Obserwowany już u niemowląt.

W obydwu przypadkach nietolerancja laktozy może być dziedziczona. Więcej na ten temat przeczytacie na www.zdrowemaluchy.pl.

Co się dzieje, gdy laktoza nie jest trawiona?

Laktoza, której organizm nie może strawić, nie zostaje rozłożona i wchłonięta, a co za tym idzie – pozostaje w jelicie i zatrzymuje wodę. Kiedy ma przejść do jelita grubego, następuje proces fermentacji beztlenowej. Produkowane są kwasy organiczne, a także wytwarzają się gazy, które drażnią jelito grube. Efekt? Zarówno dla dziecka, jak i osoby dorosłej nieznośny.

Objawy nietolerancji laktozy

Do najczęstszych objawów nietolerancji laktozy można zaliczyć:

  • Biegunkę i uciążliwe wzdęcia.
  • Gazy.
  • Bóle brzucha.
  • Kolki.
  • U niektórych osób również nudności i wymioty.

Diagnoza nietolerancji pokarmowej

Aby zdiagnozować nietolerancję laktozy, niezbędne są specjalistyczne badania. Są to:

  • Wodorowy test oddechowy, najbardziej nieinwazyjne badanie, gdzie danej osobie podaje się odpowiednią dawkę laktozy, a następnie sprawdza stężenie wodoru w wydychanym powietrzu. Dzieje się tak dlatego, że u osób z nietolerancją, z powodu fermentacji w jelicie grubym, stężenie wodoru w wydychanym powietrzu przekracza określone normy.
  • Badanie pH kału.
  • Badanie stężenia glukozy we krwi po podaniu dawki laktozy.
  • Badanie endoskopowe, w trakcie którego pobiera się fragment jelita cienkiego.

Jak można leczyć nietolerancję laktozy?

Najlepszą metodą jest oczywiście eliminacja wszystkich produktów, które zawierają laktozę lub ograniczenie ich spożycia do minimum. Obecnie na rynku istnieje wiele produktów „przyjaznych” osobom z nietolerancją, na przykład łatwo dostępne mleko bez laktozy. Przed posiłkiem można również spożywać laktazę w tabletkach, która ułatwia trawienie laktozy. Bardzo ważne jest, aby dieta `bezlaktozowa` u dzieci była pod ścisłą kontrolą. Eliminacja produktów z laktozą może powodować choroby związane z niedoborem wapnia. Należy je suplementować według wskazań lekarza, jeżeli zajdzie taka konieczność!

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%