› bieżące
09:00 / 16.06.2015

Czyste i nowoczesne, ale za drobną opłatą?

Czyste i nowoczesne, ale za drobną opłatą?

fot. nadesłana

Na okres letni ustawiono szesnaście bezpłatnych toalet publicznych w rekreacyjnych miejscach w Elblągu. Maria Kosecka przedstawiła jednak pomysł polepszenia wizerunku miasta przez nowoczesne, samo dezynfekujące się kabiny, które dobrze sprawują swoją rolę w innych miejscowościach.

Na terenach miejskich, najczęściej odwiedzanych przez Elblążan i turystów ustawiono bezpłatne przenośne kabiny WC. Jak poinformowała nas Joanna Urbaniak, rzecznik pasowy Prezydenta Elbląga, w tym roku jest ich szesnaście.

Gdzie je znajdziemy?

Szalety zostały ustawione w miejscach rekreacyjnych, toteż ich największą ilością cieszy się Stare Miasto oraz parki. Kabiny są dostępne tylko na okres letni – w połowie października zostaną one zabrane.

-       Park Planty - 3 kabiny, w tym 1 kabina dla osób niepełnosprawnych
-       Stare Miasto – 2 kabiny, w tym 1 kabina dla osób niepełnosprawnych 
-       Las Komunalny Bażantarnia - 2 kabiny
-       ul. Mickiewicza - 2 kabiny
-       Park Kajki - 2 kabiny
-       Park Modrzewia – 2 kabiny
-       Park przy ul. Traugutta - 2 kabina
-       Park Dolinka – 1 kabina

Jak dodaje Joanna Urbaniak, dodatkowo ustawiono kabinę WC przy nowo wybudowanym placu zabaw i siłowni na powietrzu na ul. Szarych Szeregów 1, która stać będzie do 30 listopada 2015 r.  Przez cały rok dostępna jest także nieodpłatnie kabina ustawiona na Placu Konstytucji (parking przed sądem) oraz przy ul. Kowalskiej.

Czas na zmiany?

Wart zainteresowania pomysł do realizacji podsunęła niedawno radna Maria Kosecka. Chodziło o nowoczesne szalety, w których za drobną opłatą mieszkańcy mogliby korzystać z ładnej i przede wszystkim czystej toalety o każdej porze.

Postęp technologiczny umożliwia w sposób estetyczny zabezpieczyć te najbardziej fizjologiczne potrzeby ludności. W naszym mieście jak na lekarstwo szukać sanitariatów. Zarówno mieszkańcy jak i turyści maja mały wybór tych miejsc i dlatego postuluję, aby zagospodarowując przestrzeń publiczną nie zapominać również o konieczności zagwarantowania odpowiedniej ilości szaletów miejskich. Można to również wykonać z korzyścią dla wizerunku miasta

– pisała we wniosku.

Toalety te posiadają system, który po każdorazowym skorzystaniu myją i dezynfekują siedzisko automatycznie. Ponadto ich wygląd zewnętrzny nie odpycha potencjalnych użytkowników.

Pomysł ten sprawdził się w innych miastach. Jak będzie u nas?

8
0
oceń tekst 8 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 1