Czyszczenie szkła – 5 zasad, które powinieneś znać
Czyszczenie kryształowych szklanek, wazonów, świeczników i żyrandoli wymaga pewnej wprawy. Niewłaściwa pielęgnacja może uszkodzić powierzchnię szkła oraz sprawić, że pojawią się na niej smugi, a sam kryształ z czasem stanie się matowy. Jak tego uniknąć? Podpowiadamy, jak czyścić i polerować kryształy, by jak najdłużej zachwycały swym blaskiem.
Czy kryształy można myć w zmywarce?
Mycie kryształów rządzi się swoimi prawami. Jedną z najważniejszych zasad jest unikanie gorącej wody oraz silnych detergentów, które mogłyby trwale uszkodzić powierzchnię szkła. Warto pamiętać, że pod wpływem większości środków czyszczących kryształ traci swój połysk, a wysoka temperatura sprawia, że kruszy się i pęka. Dlatego zdecydowanie odradza się mycie kryształowych naczyń w zmywarce – już jeden cykl zmywania wystarczy, by straciły cały swój blask i urok.
Delikatne i kruche naczynia kryształowe, takie jak kieliszki czy szklanki do zimnych napojów, należy myć pojedynczo w plastikowej misce. Nie używajmy do tego żadnych szczotek ani gąbek ściernych, które mogłyby porysować szkło. Do letniej wody dodajemy niewielką ilość płynu do naczyń i delikatnie czyścimy kryształy dłońmi. Następnie płuczemy naczynia w zimnej wodzie z dodatkiem octu, który nadaje kryształom blasku. Po tym zabiegu odstawiamy szkło na rozłożoną ściereczkę i pozostawiamy do wyschnięcia. Dopiero potem polerujemy je miękką szmatką z bawełny lub flaneli, która nie pozostawi nieestetycznych smug.
Czyszczenie kryształów – jak usunąć osad?
Wszystkie kryształowe naczynia, takie jak szklanki, karafki czy kieliszki, najlepiej myć od razu po użyciu, bo zaschnięty osad trudniej usunąć. Dobrym sposobem na pozbycie się takich uciążliwych zabrudzeń jest roztwór amoniaku z wodą. Około pół torebki amoniaku w proszku należy rozpuścić w dwóch szklankach wody, a następnie delikatnie przecierać kryształ miękką szmatką zamoczoną w roztworze. Potem wystarczy opłukać dokładnie naczynie w zimnej wodzie, a po wyschnięciu wypolerować miękką ściereczką. Pamiętajmy, żeby proporcje roztworu były właściwe, bo amoniak stosowany w większych ilościach jest szkodliwy dla człowieka.
Naczynia o nietypowych kształtach – jak je wyczyścić?
Najwięcej trudności w czyszczeniu sprawiają naczynia o nietypowych kształtach, takie jak wazony czy karafki z wąską szyjką. Na ich dnie często pojawia się osad, którego nie sposób usunąć podczas zwykłego mycia. Jak sobie z tym poradzić? W walce z trudno dostępnymi zabrudzeniami sprawdzają się między innymi ziemniaczane obierki. Wystarczy wrzucić je do naczynia, zalać wodą i pozostawić na kilka godzin. Bardziej uporczywe plamy i osad z dna karafki usuniemy za pomocą soli kuchennej i octu. Sól wsypujemy do naczynia, zalewamy octem i odstawiamy na jakiś czas. Po kilku godzinach płuczemy dokładnie w zimnej wodzie i polerujemy.
Polerowanie szkła – jak robić to poprawnie?
Efekt przejrzystego i połyskującego kryształu uzyskamy także dzięki polerowaniu. To zadanie ułatwi nam wspomniana już metoda płukania naczyń w wodzie z dodatkiem octu, ale równie dobrze sprawdzą się plasterki cytryny lub niewielka ilość wody z solą kuchenną. Zabrudzone lub lekko zmatowiałe miejsca wystarczy przetrzeć, a następnie dokładnie wypłukać naczynie w zimnej wodzie.
Kluczowa w tym wypadku będzie także prawidłowa technika polerowania. Kryształowe naczynia czyścimy drobnymi, kolistymi ruchami do czasu, aż uzyskamy zadowalający nas efekt. W razie potrzeby możemy umieścić naczynie nad miską z parującym wrzątkiem – zaparowane szkło łatwiej wypolerować, a z pewnością jest to też bardziej higieniczne niż chuchanie na wszystkie naczynia po kolei.
Czyszczenie kryształowego żyrandola
Kryształowy żyrandol to szykowna ozdoba każdego salonu. Jednak aby prezentował się należycie, musimy pamiętać o jego systematycznym odkurzaniu i myciu. Jak to robić? Żyrandol kryształowy powinniśmy odkurzać przynajmniej raz w tygodniu za pomocą specjalnej, elektrostatycznej miotełki do kurzu. Szklane elementy czyścimy od czasu do czasu letnią wodą z dodatkiem amoniaku lub płynu do naczyń. Abu ułatwić sobie zadanie, możemy spryskać roztworem miękką, bawełnianą rękawiczkę i nią przecierać kryształki, a drugą, wycierać je i polerować.