› bieżące
11:00 / 26.03.2015

Czytam w podróży... Herberta z Gimnazjum nr 4

Czytam w podróży... Herberta z Gimnazjum nr 4

Gimnazjum nr 4 w kampanii społecznej Pan Cogito
Dnia 24 marca w Elblągu uczniowie z Gimnazjum nr 4 im. Zbigniewa Herberta przy Zespole Szkół nr 1 brali udział w ogólnopolskiej akcji „Czytam w podróży… Herberta”. Czterdzieścioro wolontariuszy z klas: I e, I f, II b i II d propagowało twórczość patrona swojej szkoły w środkach komunikacji miejskiej, na przystankach i dworcach.


Akcja "Czytam w podróży... Herberta" odbyła się już po raz trzeci. Organizatorami projektu są Fundacja im. Zbigniewa Herberta oraz Klub Herbertowskich Szkół. Partnerami zaś Biblioteka Narodowa, Instytut Książki oraz Instytut Adama Mickiewicza. Partnerem strategicznym i sponsorem III edycji akcji jest Alior Bank.

24 marca wolontariusze ze szkół noszących imię Zbigniewa Herberta, w tym uczniowie z naszego gimnazjum, rozdawali podróżującym zakładki do książek z fragmentami utworów Poety.

Nowością tegorocznej akcji było włączenie się w nią młodych gwiazd polskiego kina, Anny Próchniak i Józefa Pawłowskiego- odtwórców ról w filmie „Miasto 44”, którzy zachęcali do czytania, także w podróży. W ramach współpracy aktorów z Fundacją powstały trzy spoty promocyjne z interpretacją wybranych wierszy Zbigniewa Herberta (profil FB Fundacji, You Tube).

Podczas rozdawania zakładek i zachęcania pasażerów do czytania Herberta i czytania w ogóle spotkaliśmy się z serdecznością elblążan, zrozumieniem i zainteresowaniem akcją. Niekiedy mieszkańcy naszego miasta dodawali miły komentarz do podjętego przez nas działania, np. jedna z pań stwierdziła, że jest to piękna akcja ucząca młodzież otwartości na drugiego człowieka, kultury słowa i przełamywania nieśmiałości; jest też żywą lekcją życia.

Tegoroczną edycję projektu uważamy za udaną. Mamy nadzieję, że pozostawiliśmy miłe wrażenia. Jesteśmy dumni z naszych wolontariuszy.

Dziękujemy elblążanom za zainteresowanie, zarządowi ZKM-u za wyrażenie zgody na przeprowadzenie akcji oraz inicjatorowi przedsięwzięcia - Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

Koordynatorzy akcji: Barbara Magoń, Małgorzata Kowalska, Marzena Kurach, Sebastian Kutra – nauczyciele Gimnazjum nr 4

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%