› bieżące
08:40 / 16.10.2017

Czytelnicy pytają: jak pozbyć się biedronek azjatyckich?

Czytelnicy pytają: jak pozbyć się biedronek azjatyckich?

fot. internet

Nasz wczorajszy materiał o inwazji biedronek azjatyckich na Elbląg wzbudził szeroki rezonans wśród Czytelników. Spora ich część pyta, jak pozbyć się skutecznie tych szkodliwych i groźnych owadów.

Biedronka azjatycka gryzie częściej niż nasze krajowe gatunki. Jej ugryzienie pozostawia wyraźne ślady, a u osób wrażliwych może spowodować reakcje alergiczne, w tym zapalenie spojówek, obrzęki, a nawet astmę.

Jak walczyć z niechcianym sąsiadem? Najlepiej jest uszczelnić od zewnątrz pianką otwory budynków, szczególnie w ścianach najcieplejszych (od strony południowej i od strony zachodniej). Biedronki azjatyckie przywabia promieniowanie UV, korzystne jest więc wymienienie lamp produkujących duże ilości tego promieniowania na żarówki rtęciowe. W pomieszczeniach należy też zainstalować lepowe lampy owadobójcze, a w otworach okiennych i drzwiach balkonowych – siatki o małych oczkach.

Substancje owadobójcze stosować należy z umiarem (mogą szkodzić naszym rodzimym biedronkom). W mieszkaniach można wykorzystać kamforę i mentol, które swoim zapachem odstraszają azjatyckie biedronki.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%