› bieżące
09:30 / 20.03.2015

Czytelnik pyta: Za problemy z systemem eWUŚ zapłacą pacjenci?

Czytelnik pyta: Za problemy z systemem eWUŚ zapłacą pacjenci?

Czy lekarz może żądać od pacjenta, który w systemie eWUŚ widnieje jako nieubezpieczony, opłaty za wizytę (w tym badania, recepty itd.)? Z takim pytaniem zwrócił się do nas jeden z Czytelników, prosząc o pomoc w ustaleniu powyższej kwestii. Co zrobić w sytuacji, gdy jesteśmy przekonani o naszym ubezpieczeniu, a system wskazuje coś zupełnie innego?

Niedawno skontaktował się z nami pewien Czytelnik, który w rozmowie telefonicznej przedstawił swój problem:

Jakiś miesiąc temu zmieniłem pracę. Pracodawca zapewniał mnie, że wszystkie formalności w kwestii mojego ubezpieczenia załatwi, więc nie muszę się niczym martwić.  Zaufałem mu i mniej więcej dwa tygodnie później wybrałem się do lekarza po receptę na potrzebne lekarstwa. Pielęgniarka, która ze mną rozmawiała powiedziała, że nie wypisze recepty, bo jestem nieubezpieczony. Na nic się zdały moje tłumaczenia. Poszedłem do gabinetu lekarskiego, by sprawę wyjaśnić „u źródła”. Tam usłyszałem to samo, a nawet więcej – „kiedy przyjdzie pan do mnie na wizytę, będzie już płatna” – tak mniej więcej brzmiały słowa lekarza. Czy on ma prawo pobierać za wizytę opłaty od pacjenta, którego system eWUŚ wskazuje jako nieubezpieczonego, mimo że pacjent jest przekonany, że system się myli?

Od początku wprowadzenia Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców wskazywano na liczne błędy tego systemu. W przypadku, gdy pacjent podczas wizyty u lekarza wskazywany jest w eWUŚ jako nieubezpieczony, nie oznacza to utraty prawa do świadczeń zdrowotnych. Wyjaśnia to jedna z pielęgniarek, pracująca w Szpitalu Miejskim w Elblągu:

To nie jest tak, że kiedy pacjent przychodzi do nas i system wyświetla go jako nieubezpieczonego, nie możemy go zarejestrować czy wydać recepty. Jeśli tylko przyniesie dokument, z treści którego jasno będzie wynikać, że nie utracił prawa do świadczeń, przyjmiemy go.

O jakim dokumencie mówimy?

O takim, w którym zawarta będzie informacja, że został zarejestrowany w ZUS-ie jako ubezpieczony (druk RMUA czy ZUA). Alternatywą dla tego rozwiązania jest złożenie pisemnego oświadczenia. Robi się to wówczas, gdy pacjent jest przekonany o tym, że jest ubezpieczony, mimo iż system eWUŚ wskazuje coś zupełnie innego.

Czy lekarz może pobierać opłatę za wizytę pacjenta, który w systemie eWUŚ widnieje jako nieubezpieczony? NFZ jest zdania, że nie ma takiego prawa, bowiem na mocy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach pomocy zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych, jeśli pacjent dowiedzie, że w istocie jest ubezpieczony (patrz: inf. o dokumentach powyżej) lekarz nie może naliczać żadnych opłat.

Sytuacji takich, jak ta, opisywana w artykule, jest znacznie więcej, przekunuje Czytelnik i pyta - kiedy ktoś w końcu zrobi z nim porządek? Na to pytanie trudno jest znaleźć odpowiedź.

5
2
oceń tekst 7 głosów 71%