Czytelnik: Urzędnicy propagują komunizm (aktualizacja)
fot. archiwum elblag.net
7 września radni zdecydowali o zmianie nazwy ul. Diaczenki na Starowiejską. Miało to związek z ustawą dekomunizacyjną. Rozumiem, że zmiana tabliczek trochę potrwa, ale w dokumentach publikowanych przez Urząd Miejski nadal pojawia się stara nazwa – informuje nasz Czytelnik.
Ustawa z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy obiektów wyraźnie mówi, że w przestrzeni publicznej nie powinno się upamiętniać:
"osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować".
W związku z tym radni 7 września podjęli uchwały o zmianie nazw ulic:
ul. Diaczenki na ulicę Starowiejską
Armii Ludowej - Generała Władysława Andersa
Leona Kruczkowskiego – Zbigniewa Herberta
Rodziny Nalazków – Józefa Wybickiego
Dziś (12.10) zadzwonił nasz Czytelnik oburzony faktem, że wczoraj w Biuletynie Informacji Publicznej ukazała się informacja o inwestycji odnowienia nawierzchni ulicy Diaczenki, a nie Starowiejskiej.
To skandal. Tyle czasu czekałem na te zmiany, a gdy już można oficjalnie używać nowych to się tego nie czyni. Urzędnicy propagują komunizm, a przecież powinni dawać przykład
- uważa nasz Czytelnik.
Aktualizacja:
Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga: "W związku z artykułem Pani Grażyny Wisińskiej dot. tego, że rzekomo urzędnicy propagują komunizm używając niezmienionych nazw ulic informuję, że uchwały podjęte przez Radę Miejską w sprawie zmiany nazw ulic wchodzą w życie 14 dni od opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Publikacja podjętych uchwał nastąpiła wczoraj – 12.10.2017 roku – link do Dz.U. poniżej, uchwały więc wejdą w życie od 27 października br. w związku z czym trwają przygotowania, aby te zmiany sprawnie przeprowadzić".
Przypomnijmy:
Giennadij Diaczenko
pod jego dowództwem grupa sowieckich czołgów 23 stycznia 1945 roku przejechała przez centrum Elbląga, które było jeszcze we władaniu Niemców. Tak wyczytamy na stronie internetowej Tomasza Stężały, autora „Elbing 1945”. Natomiast elbląski historyk dr Tomasz Gliniecki, twierdzi, że nie ma dowodów na to, że Diaczenko był w Elblągu.
Armia Ludowa, Gwardia Ludowa
została utworzona w 1942 roku jako zbrojne ramię stalinowskiej konspiracji PPR, ściśle podporządkowanej ośrodkom dowódczym w ZSRS. Na początku 1944 roku GL faktycznie została przemianowana na Armię Ludową – była jej trzonem i podstawową częścią składową. Mimo propagandowych haseł, ukierunkowanych na wykreowanie AL jako siły zbrojnej polskiego podziemia, do końca pozostała formacją realizującą priorytety sowieckiej racji stanu i narzędziem polityki Stalina wobec Polski. Źródło: www.ipn.gov.pl
Rodziny Nalazków
to działacze komunistyczni, członkowie Polskiej Partii Robotniczej. Stanisław, Jan i Władysław Nalazkowie byli organizatorami PPR oraz Gwardii Ludowej w Mińsku Mazowieckim, dom rodziny był punktem kontaktowym oraz magazynem PPR i GL. Te organizacje reprezentowały interesy Rosji Sowieckiej, która dążyła do pozbawienia Polski suwerenności. Przypomnijmy, że w Katyniu NKWD zamordowało około 20 tys. polskich oficerów i funkcjonariuszy.