› daj znać
08:30 / 07.05.2018

Czytelnik wspomina rejs statkiem na trasie Tolkmicko – Elbląg – Tolkmicko i majówkę w Krynicy Morskiej (+ zdjęcia)

Czytelnik wspomina rejs statkiem na trasie Tolkmicko – Elbląg – Tolkmicko i majówkę w Krynicy Morskiej (+ zdjęcia)

fot. Tomasz Paradowski

Nie tak dawno rozdaliśmy trzy podwójne zaproszenia na rejs statkiem pasażerskim Elwinga na trasie Tolkmicko – Krynica Morska –Tolkmicko. Jedno z nich otrzymał nasz Czytelnik, który postawnowił podzielić się wrażeniami z majówki. Pan Tomasz przesłał nam na redakcyjny adres pocztowy również zdjęcia, które z pewnością zachęcają do pójścia w jego ślady i udania się do Krynicy Morskiej drogą wodną, tym bardziej, że jest to najszybszy sposób na dotarcie nad morze.

Rejs statkiem Elwinga na trasie Tolkmicko – Krynica Morska trwa 45 minut. Dojazd do Tolkmicka to około pół godziny, zatem po niewiele ponad godzinie czasu możemy cieszyć się nadmorskim spacerem. Tak też było w przypadku pana Tomasza i jego małżonki, którzy majówkę spędzili nad morzem. Sam rejs także im się podobał.

Nie pamiętam już kiedy ostatni raz płynąłem statkiem do Krynicy Morskiej. Było to tak dawno, że trudno mi to przypomnieć

 – powiedział nam pan Tomasz. 

Sama wizyta w Krynicy Morskiej była udana. Pogoda generalnie dopisała, choć był moment, że padało, Na szczęście za chwilę wyszło słońce. Nad morzem nie było wielkich tłumów. Dużo osób wolało spędzić czas w restauracjach i ogródkach piwnych. Prawdopodobnie nie do końca pewna pogoda powstrzymywała ich przed udaniem się na dłuższą przechadzkę. Nasi czytelnicy jednak zaryzykowali i nie żałują. Przechdzka nad morzem okazała się strzałem w dziesiątkę. Wypoczęci i zadowoleni wrócili do Elbląga. Są przekonani ,że nie był to ostatni raz i planują powtórzyć rejs.  

.................................................

Statek pasażerski m/v Elwinga ma 28 metrów długości i rozwija maksymalną prędkość 8 węzłów. Na dwa pokłady może zabrać łącznie 110 pasażerów. W 2016 roku został sprowadzony do Polski z Holandii. Statek zbudowano w holenderskiej stoczni jako barkę towarową.

Został zwodowany w 1926 roku. Po wielu latach przystosowano go do żeglugi pasażerskiej – pływał pomiędzy Wyspami Zachodniofryzyjskimi (Nederlandse Waddeneilanden). 

Nową propozycją w tym roku jest rejs na trasie Elbląg – Gdańsk lub Gdańsk – Elbląg, który trwa osiem godzin. W tym czasie przewodnik PTTK opowie o mijanych po drodze budowlach hydrotechnicznych, takich jak mosty pontonowe, obrotowe, przepompownie i śluzy. Pierwsze rejsy odbędą się już 19 maja, 17 czerwca (z Elbląga do Gdańska) oraz 20 maja i 18 czerwca (z Gdańska do Elbląga).

Więcej informacji (ceny biletów itp.): www.ilfing.pl

.................................................

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z majówki pana Tomasza w Krynicy Morskiej.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 21