› daj znać
07:18 / 20.03.2013

Daj nam znać. Czy tu musi stać znak zakazu zatrzymywania?

Daj nam znać. Czy tu musi stać znak zakazu zatrzymywania?

fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Niewielka ul. Kosynierów Gdyńskich, jest niezwykle ruchliwa. Przy tej uliczce znajdują się bowiem liczne budynki mieszkalne oraz punkty handlowo usługowe. Ponad rok temu po jednej stronie ulicy ustawiono znak zakazu zatrzymywania. Nie wszystkim ta nowość się spodobała.

Nasz Czytelnik pisze do redakcji:

"Zupełną paranoją jest fakt, że na tej ulicy stoi znak zakazu zatrzymywania pojazdów. Zwłaszcza, że po stronie, gdzie obowiązuje ten zakaz jest szeroki chodnik. Tam mogłyby spokojnie parkować samochody. Po tej stronie znajduje się apteka, salon fryzjerski, jeszcze jedna firma i punkt pocztowy. Co jakiś czas podjeżdżają dostawcy, parkują na szerokim chodniku. Za chwilę pojawia się samochód straży miejskiej. Zaczyna się wlepianie mandatów. Mieszkańcy, którzy do tej pory parkowali swoje samochody na tym chodniku, zmuszani są szukać miejsc na zapleczu, które stanowi niewielkie podwórze. Tam zaś znajduje się wjazd do Cukierni Anetka. Ponadto są komórki mieszkańców i garaże. Jest bardzo ciasno. Czy naprawdę jest jakiekolwiek uzasadnienie, aby ten znak zakazu był tu umiejscowiony? To tylko utrudnia życie mieszkańcom i dostawcom towaru".

O komentarz poprosiliśmy Urząd Miejski w Elblągu i otrzymaliśmy odpowiedź z Departament Rozwoju, Inwestycji i Dróg.

"W odpowiedzi na zapytanie w sprawie parkowania na ul. Kosynierów Gdyńskich Departament Rozwoju, Inwestycji i Dróg wyjaśnia, że znak B-36 zakaz parkowania został ustawiony we wrześniu 2011 r. w związku z licznymi zdarzeniami drogowymi. Przedmiotowy odcinek drogi publicznej był wielokrotnie zastawiany po jej obu stronach, przez co dochodziło do sytuacji zderzania oraz blokowania się aut. Ulica Kosynierów Gdyńskich w tym miejscu jest wąska, ślepa oraz obowiązuje na niej ruch dwukierunkowy. Powyższa sytuacja zmusiła nas do zmiany istniejącego oznakowania pionowego. Po jej lewej stronie dopuściliśmy parkowanie pojazdów, po prawej nie. W przypadku dopuszczenia parkowania po obu stronach wrócilibyśmy do sytuacji poprzedniej, tzn. utracilibyśmy możliwość swobodnego przejazdu. Ponadto parkowanie w obszarze wyjazdu/przejazdu z bramy jest niezgodne z art. 49 ust. 1 pkt 2 Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2010 Nr 243 poz. 1623 z póź. zm.). Usługi znajdujące się w budynku przy ul. Kosynierów Gdyńskich 54a i 54b mogą być zaopatrywane poprzez przejazd bramowy od zaplecza budynku".

Problem w tym, że jak mówią mieszkańcy tej ulicy, kiedy znak zakazu zatrzymywania nie obowiązywał, nie było problemu z parkowaniem samochodów. Ulica jest dość szeroka i ruch kołowy w obie strony odbywał się płynnie. Jednak sytuacja się zmieniła.

- Od kiedy jest zakaz zatrzymywania, szaleje tu straż miejska. To powoduje, że mieszkańcy i właściciele oraz pracownicy firm, szukają miejsc parkingowych na pobliskich podwórzach. To powoduje jeszcze większy chaos i naraża samochody na liczne kolizje - mówi nam Zbigniew, mieszkaniec ul. Kosynierów Gdyńskich. - W tym wypadku ten znak tylko utrudnił nam życie, zamiast ułatwić.

"Daj nam znać" to nasz nowy dział, dzięki któremu możecie do nas szybko przesłać informacje, zdjęcia a nawet krótki film. Wszystkie materiały przesłane będą zamieszczane na łamach elblag.net.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 8