› bieżące
07:05 / 06.11.2013

Daj znać. Czy prezydent Wilk wie co robi?

Daj znać. Czy prezydent Wilk wie co robi?

fot. Konrad Kosacz

Elbląskie media masowo rozpisały się o projekcie basenu, który przedstawił prezydent Jerzy Wilk oraz jego urzędnicy. Czytając jednak te obszerne relacje zastanawiam się, czy obecny prezydent na pewno wie co robi? Wygląda bowiem na to, że to co zobaczyliśmy, to jeden wielki blef.

Wszyscy śmiali się, gdy poprzedni prezydent Grzegorz Nowaczyk snuł plany budowy aquaparku w Partnerstwie Publiczno Prywatnym. Oburzaliśmy się, gdy poprzedni włodarz chciał kompleks basenowy umieścić w miejscu obecnego kąpieliska przy ul. Spacerowej. Podnosiliśmy lament, gdy Nowaczyk sugerował, że być może basen wybuduje ze środków budżetowych. W końcu prezydenta odwołaliśmy.

Co robi prezydent Jerzy Wilk? Dokładnie to samo, co Nowaczyk. Przedstawił koncepcję obiektu, który można śmiało Aquaparkiem nazwać. Umiejscowił go na terenie obecnego kąpieliska przy ul. Spacerowej. Zapowiada także, że jeśli nie otrzyma dofinansowania ze środków unijnych…wykona basen z budżetu miasta. To bardzo ciekawe deklaracje, zwłaszcza, że w innych publikacjach czytam, że nasze miasto jest tak zadłużone, iż… nie mamy środków na wkłady własne do projektów unijnych. A warto przypomnieć, że Urząd Marszałkowski nie sfinansuje nam budowy basenu w 100 procentach. Potrzebne będą pieniądze.

Skąd je weźmie prezydent Wilk, gdy już teraz musi wypuścić obligacje na 34 mln zł, aby uratować budżet miasta na rok 2014? Ponadto nie zauważyłem, aby urzędnicy pochwalili się, że posiadają studium wykonalności dla tej inwestycji. Dokument pokazujący oddziaływanie na środowisko. Nie przedstawiono też oceny obciążeń finansowych nowego obiektu dla miasta. Czy jest szansa, aby na siebie zarabiał? Warto bowiem pamiętać, że ten obiekt basenowy trzeba będzie utrzymać ze środków budżetowych. Już teraz do obsługi hali przy ul. Grunwaldzkiej dokładamy co roku niezłe kwoty. Teraz budżet miasta dobije nieprzemyślana koncepcja budowy aquaparku?

Pośpiech – to obecnie cechuje kadencję prezydenta Jerzego Wilka. Zbyt szybko oddał środki na budowę stadionu. Zbyt szybko wymyślił budowę kompleksu basenowego. Zbyt szybko przygotowano projekt. A tak na marginesie, czy Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie koncepcji budowy basenu? W jaki sposób akurat ta firma otrzymała zamówienie na wykonanie projektu? Jest niestety wiele niewiadomych, które pojawiają się przy tym projekcie. Umyka nam, że prezydent Wilk chce też w ten sposób ostatecznie rozwiązać problem zabytkowego kąpieliska przy ul. Spacerowej. Co dalej ze stadionem miejskim? Podobno też mamy go modernizować ze środków własnych.

Nie zdziwię się więc, jeśli elbląski projekt nie otrzyma dofinansowania na budowę basenu lub otrzyma naprawdę szczupłe środki finansowe. Proszę jednak wtedy nie mieć pretensji do marszałka Jacka Protasa ale uderzyć się z honorem w piersi. Bo wina będzie tylko i wyłącznie po stronie prezydenta Wilka.

Elblążanin (imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

13
12
oceń tekst 25 głosów 52%