› bieżące
08:54 / 24.08.2013

Daj znać. Gdzie mają parkować klienci Targowiska Miejskiego?

Daj znać. Gdzie mają parkować klienci Targowiska Miejskiego?

fot. elblag.net

Jeśli chcemy zrobić zakupy na Targowisku Miejskim, a wybieramy się tam samochodem, możemy mieć problem z parkowaniem. Nasz Czytelnik pisze o tym, jak zakupy na popularnym rynku wyglądają z punktu widzenia zmotoryzowanego klienta.

W ubiegły piątek postanowiłem pojechać samochodem na Targowisko. Słyszałem, że auto mogę zostawić na parkingu przy giełdzie samochodowej. Tam jednak pierwsza niespodzianka. Nie mogę wjechać na parking, bo jak mówi Pan z budki – to jest giełda samochodowa. Gdzie mam więc jechać? Odsyłają mnie na parking przy Gildii Kupców Żuławskich. Tam kolejna niespodzianka – łańcuch zagradza wjazd. Parking czynny dopiero od 10.00, dla klientów Gildii. Jadę więc za Targowisko, na osiedle bloków w nadziei na parking osiedlowy. Tam niestety również szlaban. W końcu znalazłem miejsce na innym parkingu osiedlowym, ale jest wyraźny znak informujący, że parking jest tylko dla zamieszkałych. To gdzie w takim razie mogą parkować klienci Targowiska? – pyta nasz Czytelnik.

Miejscem parkingowym dla klientów Targowiska ma być plac przy ul. Piłsudskiego, który obecnie wykorzystywany jest jako giełda samochodowa. Z pytaniem o możliwość parkowania tam aut zwróciliśmy się do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Elblągu, który zarządza placem.

Parking przy ul. Piłsudskiego administrowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu, został przekazany do prowadzenia wyłonionej w ogłoszonym przez administratora przetargu firmie F.H.U. ,,Parking-Pl” Krzysztof Zgliczyński Elbląg, na podstawie umowy dzierżawy zawartej w dniu 15.10.2010 r. , na okres 3 lat.

Zgodnie z ww. umową dzierżawca: zapewnia funkcjonowanie parkingu samochodowego przez 24 godz. na dobę, utrzymuje czystość na terenie i wokół parkingu ( w promieniu 1,5 m), pokrywa koszty związane z eksploatacją parkingu, zapewnia obsługę mieszkańców i korzystających z targowiska miejskiego, zapewnia min. 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych, pobiera opłatę za korzystanie z parkingu wg stawki nie wyższej, niż 1,50 zł brutto za 1 godz. postoju.

Sprawa udostępniania miejsc na parkingu, przy ul. Piłsudskiego dla użytkowników targowiska miejskiego, przy ul. Płk. Dąbka była przedmiotem analiz i uzgodnień z przedstawicielami osób handlujących już w latach ubiegłych , szczególnie w sytuacji, gdy ESM ,,Sielanka zagrodziła szlabanem drogę przylegającą do targowiska, od jego lewej strony, co spowodowało likwidację możliwości parkowania pojazdu w osiedlowych zatoczkach, z których okresowo korzystali użytkownicy placu targowego. Jak wykazały kontrole administratora terenu przeprowadzone wspólnie z przedstawicielami kupców zainteresowanie klientów targowiska miejscami na parkingu nawet w dni targowe było małe (pojawiały się 2-3 pojazdy w ciągu dnia). Aby zwiększyć dostępność tych miejsc w sposób widoczny, oddzielono poziomą białą linią część parkingu, na której ustawione są samochody w celu ich sprzedaży od pozostałej części ogólnodostępnej dla klientów i użytkowników targowiska oraz mieszkańców Elbląga. Wyznaczono miejsca z możliwością ich zwiększania w głąb terenu parkingu, gdy zajdzie taka potrzeba oraz 2 nieodpłatne dla osób niepełnosprawnych.

W celach promocyjnych dzierżawca parkingu stosuje też przy większej ilości godzin postoju specjalnie dla użytkowników targowiska cenę umowną–negocjacyjną. Informacja o zapewnieniu użytkownikom targowiska wyznaczonych miejsc na ww. parkingu przekazywana jest ponadto przez biuro targowiska w sposób ciągły do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń biura oraz kilkakrotne ogłaszanie przez radiowęzeł targowiska w dni targowe. Należy zauważyć, że mimo to zainteresowanie klientów targowiska jest niewielkie, ze statystyk wynika, że średnio w ciągu całego dnia targowego z parkingu korzysta ok. 11 klientów. W miejscach wyznaczonych dla klientów targowiska często znajdują się miejsca wolne. Zdaniem MOSiR, administratora terenu, propozycja zerwania umowy z dotychczasowym dzierżawcą i zniesienie opłat za parkowanie w tym miejscu oraz pozostawienie tego terenu bez żadnego nadzoru może spowodować zajęcie całego parkingu przez ,,handlarzy samochodów” w sposób niekontrolowany, tak jak odbywało się to w latach 2004 – 2006. Idąc na przeciw oczekiwaniom zarówno kupujących, jak i handlujących na targowisku w roku ubiegły opracowana została koncepcja modernizacji targowiska miejskiego.

W swoim założeniu przewidywała także budowę 40 miejsc parkingowych na terenie targowiska, o czym wielokrotnie rozpisywały się media. W tegorocznym budżecie miasta zostały zabezpieczone środki finansowe na ten cel. Najprawdopodobniej już we wrześniu ruszą pracę budowlane. Miejsca parkingowe znajdą się na terenie samego targowiska a zatem bliskość dokonywania zakupów przez mieszkańców miasta z miejscem postoju parkowanego samochodu będzie najdogodniejsza i niewątpliwie przyczyni się do zniwelowania parkowania pojazdów poza teren targowy.

MOSiR
 

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%