Daj znać. Podręczniki w przedszkolu nie są potrzebne?
Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym zwracają uwagę, że w wielu placówkach są zmuszani do zakupu podręczników dla dzieci. Jak się okazuje, Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zaleca korzystania z podręczników w przedszkolach.
Na początku października br. poruszyliśmy temat pobierania różnych opłat przez przedszkola od rodziców dzieci. Tym razem otrzymaliśmy zapytanie, czy dzieci w wieku przedszkolnym powinny posiadać podręczniki do nauki. - Moje dziecko chodzi do jednego z przedszkoli w Elblągu. Na początku roku zostałam poinformowana, że muszę zapłacić za podręczniki do nauki i karty pracy. Moje dziecko ma 5 lat. Nie wiem nawet czy moja córka korzysta z tych podręczników. Czy w tym wieku, gdy dzieci jeszcze nie potrafią czytać i pisać, te podręczniki są im potrzebne? – pyta Karolina, matka 5-letniej Klaudii. – Zwłaszcza, że te książki nie są wcale najtańsze.
Zgodnie z założeniami nowej podstawy programowej kształtowanie umiejętności czytania w połączeniu z nauką pisania odbywa się na etapie edukacji wczesnoszkolnej (klasy I-III szkoły podstawowej). Natomiast zadaniem nauczycieli przedszkoli i tzw. „klas zerowych” jest ukształtowanie u dzieci gotowości do opanowania tych umiejętności w szkole – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Podkreśla też, że w placówkach wychowania przedszkolnego tylko jedna piąta czasu powinna być przeznaczana na różnego typu zajęcia dydaktyczne. Ma to przeciwdziałać wymuszaniu organizowania szkolnych form edukacyjnych i stosowania szkolnych metod, w tym również korzystania z podręczników, zeszytów ćwiczeń czy kart pracy w placówkach wychowania przedszkolnego – wyjaśnia MEN.
Według ministerstwa tego typu szkolne metody pracy mogą stanowić jedynie uzupełnienie wielostronnego wspierania rozwoju dziecka, co oznacza ewentualne stosowanie ich w bardzo ograniczonym zakresie, odpowiednio do wieku dziecka. Korzystanie z podręczników w wychowaniu przedszkolnym jest nie tylko niekonieczne, ale również niezalecane – podsumowuje MEN.
Takie podejście powoduje, że minister edukacji nie dopuszcza do użytku ewentualnych podręczników do rocznego przygotowania przedszkolnego, jak również nie dofinansowuje ich zakupu w ramach Rządowego programu pomocy uczniom „Wyprawka szkolna”.
Powiązane artykuły
Tańsze przedszkole, to utrudniony dostęp do zajęć dodatkowych
11.09.2013 komentarzy 4
Od niespełna dwóch tygodni najmłodsi elblążanie uczęszczają do przedszkoli. Powakacyjny powrót dziecka do placówki był o tyle łatwiejszy,...
Daj znać. Przedszkola pobierają bezprawne opłaty?
04.10.2013 komentarzy 43
Jestem matką 5 latka. We wrześniu w przedszkolu zostałam zasypana opłatami – za wyprawkę, grupowe, podręczniki, zajęcia rytmiki, za wodę. Wyszło z tego...