› bieżące
09:58 / 20.09.2013

Daj znać. Problematyczne śmieci. Co z nimi robić?

Daj znać. Problematyczne śmieci. Co z nimi robić?

fot. elblag.net

Kiedy podejmujemy decyzję o zakupie nowego telewizora czy wersalki, cieszymy się z nowych nabytków. Jednak pojawia się inny problem – co zrobić ze starym sprzętem? Gdzie mamy wyrzucić stary telewizor czy niepotrzebną już wersalkę? Nasz Czytelnik pyta, co ma zrobić z niepotrzebnym meblem, który jest na tyle już zniszczony, że nadaje się tylko do wyrzucenia?

- Przy moim bloku jest śmietnik, ale tak ustawiony, że nie mam zbyt wiele miejsca na wystawienie starej wersalki. Co więc mogę z tym zrobić? Tam gdzie mieszkam śmieci wywozi MPO – pyta nasz Czytelnik.

Z tym problemem zwróciliśmy się do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Jak się dowiedzieliśmy, na stronie internetowej MPO znajduje się harmonogram wywozu odpadów.

- Należy sprawdzić w jaki dzień tygodnia nasza firma odbiera meble i w ten dzień pozostawić niepotrzebny sprzęt przy pojemniku na odpady. Nasze auto w te dni, w godzinach od 14.00 do 20.00 objeżdża sektor i zabiera taki sprzęt – wyjaśnia pracownica MPO.

Natomiast stary telewizor, jak każdy tzw. elektroodpad, możemy zawieźć do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Elblągu. Na terenie MPO znajduje się punkt gromadzenia odpadów niebezpiecznych takich jak: zużyte akumulatory, komputery, telewizory, lodówki itp. gdzie mieszkańcy Elbląga mogą nieodpłatnie pozostawić odpady elektryczne i elektroniczne.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wolno wyrzucać zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego do zwykłych pojemników na odpady. Takie odpady niebezpieczne zawierają znaczne ilości ołowiu, rtęci, kadmu, chromu, berylu. Pierwiastki te mogą przedostawać się do wód gruntowych, stanowiąc zagrożenie dla środowiska, a w konsekwencji dla zdrowia człowieka.

- Firmy, które posiadają zgromadzony zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do utylizacji mogą zlecić nam bezpieczne usunięcie tych niebezpiecznych odpadów. Warunki odbioru i transportu ustalane są indywidualnie ze względu na charakter i rodzaj odpadów – wyjaśnia pracownik MPO.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%