Daj znać. Zabawka z gwoździem - uważaj co kupujesz swoim dzieciom
fot. Konrad Kosacz/elblag.net
W świecie zabawek liczą się nie tylko szczegóły pobudzające wyobraźnię. Kupując gadżet dla dziecka, należy kierować się głównie jego bezpieczeństwem. O nietypowym elemencie zabawkowej koparki poinformowała nas Czytelniczka. Interweniujemy w tej sprawie.
- W jednym z elbląskich sklepów, koparkę kupiła mojemu synkowi niania. Kiedy Wojtuś zaczął się nią bawić, zauważyłam, że trzyma w ręku coś dziwnego. Okazało się, że to 5cm gwóźdź. W istocie był on elementem łączącym dwie części zabawki. Kto pozwolił na to, żeby taka zabawka była dostępna w jakimkolwiek sklepie? - pyta rozżalona Aneta, mama 3-letniego Wojtusia.
Strach pomyśleć co mogłoby się stać, gdyby dziecko zamiast oddać ostry gwóźdź mamie, wsadziło go sobie na przykład do oka. Od tragedii mógłby dzielić je tylko jeden ruch.
Poprosiliśmy o wsparcie w tej sprawie Inspekcję Handlową, która zajmuje się między innymi przypadkami sprzedaży produktów niezgodnych z normami bezpieczeństwa. Oto główne zasady, którymi powinniśmy kierować się, zanim zdecydujemy się na kupno zabawki:
Krok I. Wybierz zabawkę odpowiednią dla wieku twojego dziecka.
Krok II. Obejrzyj dokładnie zabawkę, szczególnie pod kątem bezpiecznego używania przez najmłodszych.
Krok III. Sprawdź, czy jest dołączona instrukcja montażu lub obsługi w języku polskim.
Krok IV. Jeżeli jednym z elementów zabawki są linki i sznurki zakończone kółkiem lub innym elementem, który może tworzyć zaciągającą się pętlę, należy sprawdzić czy nie są zbyt długie (poniżej 220 mm dla zabawki przeznaczonej dla malucha poniżej 3. roku życia). W przypadku huśtawek linki nie powinny być zbyt cienkie.
Krok V. Każdą zabawkę można reklamować w ciągu dwóch lat od zakupu, ale nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wykrycia wady lub niezgodności z umową (tj. produkt nie posiada cech, o których zapewniał przedsiębiorca).
- Rodzicu, jeżeli uważasz, że zabawka, którą bawi się twoje dziecko nie jest bezpieczna, sprawdź czy nie znajduje się ona w rejestrze wyrobów niezgodnych z zasadniczymi lub innymi wymaganiami na stronie UOKiK lub w Europejskim Systemie Szybkiej Wymiany Informacji o Produktach Niebezpiecznych RAPEX - strona wyłącznie w języku angielskim. Możesz również zgłosić się do Inspekcji Handlowej, której dane znajdziesz na stronie Urzędu, a także zawiadomić UOKiK, korzystając ze specjalnego formularza. Konieczne będzie podanie informacji o producencie zabawki, miejscu i dacie zakupu. Pomocne będzie także dołączenie zdjęć wyrobu oraz opakowania - tłumaczą Mariusz Mączka oraz Ewelina Antczak - Bobińska z Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Elblągu.
Nie możemy pozostawać obojętni. Jeśli zauważymy, że niebezpieczne zabawki są przeznaczone na sprzedaż, należy zgłosić to do w.w. instytucji. To pozwoli na zmniejszenie ilości produktów, które na sklepowych półkach nigdy nie powinny się znaleźć.