Dalekowschodnie skarby Elbląga
fot. Marcin Mongiałło
8 grudnia około godz. 18.00 w budynku Podzamcza Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu otwarta została wystawa „Dalekowschodnie skarby Elbląga – porcelana chińska z badań archeologicznych Starego Miasta”.
Na nowej ekspozycji można podziwiać dalekowschodnie porcelanowe naczynia sprowadzone do Elbląga w XVII i XVIII stuleciu. Podczas wieloletnich badań archeologicznych odnaleziono ponad 200 tego typu obiektów.
Porcelana znaleziona podczas prac wykopaliskowych na terenie elbląskiego Starego Miasta jest nie tylko świadectwem upodobań mieszkańców, ale też ich poczucia przynależności do cywilizacji europejskiej, wyrażającego się w modzie na picie kawy i herbaty z delikatnych filiżanek przy jednoczesnym zainteresowaniu egzotyczną kulturą. Odkopane, z pietyzmem wykonane przedmioty, wiążą się również z historią bardzo długiej i niebezpiecznej podróży, jaką musiały odbyć te delikatne zastawy stołowe, aby ostatecznie znaleźć się w elbląskich domach.
Ekspozycję będzie można oglądać w piwnicach skrzydła południowego budynku Podzamcza, które dotychczas nie były udostępniane zwiedzającym. Wystawa jest interesująca nie tylko z uwagi na wystawiane przedmioty, ale i sposób ich pokazania. Reprezentuje według nas bardzo wysoki poziom. Zwiedzający, czytając opisy, mogą dowiedzieć się wiele interesujących faktów.
Warto przypomnieć, że najstarsza porcelana z Dalekiego Wschodu znaleziona w trakcie badań archeologicznych na Starym Mieście w Elblągu datowana jest na okres panowania chińskiego cesarza Wanli (1573-1619) z dynastii Ming. Ciekawostką jest fakt, że pierwsze wzmianki o dostawach kawy i herbaty do Elbląga pochodzą z okresu znacznie późniejszego (1707 r.). W tym miejscu należy dodać, że w Europie pierwszą publiczną kawiarnię otwarto dopiero w 1645 roku w Wenecji, choć przyjmuje się, że kupcy z tego miasta znali już kawę znacznie wcześniej (1580 r.). w tym kontekście można zauważyć, że elblążanie nie pozostawali wiele w tyle.