› bieżące
16:14 / 16.09.2013

Dariusz i Jadwiga Brzykcy triumfowali w XII Klubowych Zawodach Nawigacyjnych

Dariusz i Jadwiga Brzykcy triumfowali w XII Klubowych Zawodach Nawigacyjnych

fot. Konrad Kosacz/elblag.net

W sobotę i niedzielę w Aeroklubie Elbląskim odbyły się XII Klubowe Zawody Nawigacyjne. W zawodach udział wzięło siedem ekip. Zwyciężyli państwo Dariusz i Jadwiga Brzykcy.

Podczas zawodów odbyły się trzy konkurencje. Pierwsza z nich obliczeniowa, miała formę „klasówki” i polegała ona na prawidłowym obliczeniu zadania z nawigacji lotniczej bez użycia urządzeń elektronicznych. Ponadto na podstawie mapy należało dokładnie zaplanować trasę przelotu. Jest to o tyle ważne, w każdym oznaczonym na mapie punkcie należy być z dokładnością +/- 15 sekund. Dodatkowo każdy z uczestników otrzymał osiem fotografii z miejscami na trasie, które należało rozpoznać i oznaczyć na mapie. Należało także zlokalizować specjalne znaki ułożone z białych płócien o rozmiarach około 4 x 2 metry, które także należało nanieść na mapę.

Jednak najbardziej spektakularną konkurencją zdecydowanie jest trzecie zadanie, na próbę lądowań. Polega ona na precyzyjnym wylądowania w oznaczonym na pasie prostokącie o wymiarach 60 x 20 metrów. Pilot musi wylądować w wyznaczonym miejscu, tak aby samolot ju z się nie odbił od ziemi,  przy czym każdy bład skutkuje punktami karnymi.

O ile w konkurencjach lotniczych/nawigacyjnych punktacja była dosyć wyrównana to rozgrywka o miejsca odbyła się właśnie w konkurencjach obliczeniowych i próbie lądowań.

Ostatecznie pierwsze miejsce zajęli państwo Dariusz i Jadwiga Brzykcy. Drugie miejsce zdobyli Sebastian Jabłoński i Magdalena Stasiewicz, na trzecim Tomasz Płocke i Małgorzata Korthlas.

Były to już XII Klubowe Zawody Nawigacyjne o Puchar Prezydeta Miasta Elbląga.

Zawody organizował Aeroklub Elbląski. 
Kierownik Zawodów - Dyrektor AE Maciej Leśniewski
Kierownik Techniczny - Szef Techniczny AE Piotr Maliszewski
Kierownik Sportowy - Szef Wyszkolenia AE Andrzej Stadnik
Sędzia Główny - Grzegorz Mańka
.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 19