› bieżące
02:38 / 31.10.2019

Darmowa rehabilitacja z ZUS. Sprawdź dla kogo

Darmowa rehabilitacja z ZUS. Sprawdź dla kogo

Z rehabilitacji z ZUS mogą skorzystać wszystkie osoby, u których pojawia się ryzyko utraty zdolności do pracy, a taka rehabilitacja wpłynie na poprawę stanu zdrowia. Osoba ubiegająca się o darmową rehabilitację, musi być ubezpieczona w ZUS, pobierać zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne lub pobierać rentę z tytułu niezdolności do pracy. Również podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, lekarz orzecznik może podjąć decyzję o skierowaniu na rehabilitację.

Wniosek o skierowanie na rehabilitację wypełnia lekarz, który nas leczy na druku PR-4. Można to zrobić również na innym druku oraz przez Platformę Usług Elektronicznych. Orzeczenie w sprawie skierowania na rehabilitację wydaje lekarz orzecznik ZUS po przeprowadzeniu badania, albo na podstawie zgromadzonej dokumentacji z leczenia. Jeżeli lekarz orzecznik wyda orzeczenie o potrzebie rehabilitacji, pacjent otrzyma skierowanie. Termin i miejsce możemy indywidualnie uzgadniać z pracownikami orzecznictwa lekarskiego. Jeśli będzie to tylko możliwe to pacjent sam sobie wybierze miejsce i czas rehabilitacji. Skierowanie na turnus rehabilitacyjny można otrzymać już nawet po 8 tygodniach. Rehabilitacja może odbywać się w systemie stacjonarnym- czyli całodobowy pobyt w ośrodku, oraz w systemie ambulatoryjnym – czyli codzienne dojazdy na rehabilitację. Stacjonarna rehabilitacja dotyczy schorzeń narządu ruchu, narządu ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa),układu krążenia, układu oddechowego, psychosomatycznych, a także onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego. Rehabilitacja ambulatoryjna dotyczy narządu ruchu i układu krążenia. Rehabilitacja trwa 24 dni, ale ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ją wydłużyć albo skrócić. Program rehabilitacji leczniczej obejmuje różne form rehabilitacji fizycznej, fizykoterapii, rehabilitacji psychologicznej oraz edukacji zdrowotnej. Po zakończonej rehabilitacji w ośrodku otrzymasz kartę informacyjną z jej przebiegu z informacją o stanie zdrowia. Lekarz w ośrodku rehabilitacyjnym ustali indywidualnie dla każdej osoby zabiegi i zajęcia.
ZUS pokrywa koszty rehabilitacji, czyli leczenia, zakwaterowania i wyżywienia. Zwraca też koszty dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca, w którym mieszkasz, do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem. 
ZUS nie ma własnych ośrodków rehabilitacyjnych, dlatego zawiera umowy z ośrodkami. Muszą one spełniać określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Ośrodki zlokalizowane są na terenie całej Polski, w tym w miejscowościach uzdrowiskowych.
W wyniku rehabilitacji leczniczej coraz więcej osób odzyskuje zdrowie. Osoby, które uległy nieszczęśliwym wypadkom, po przebytych urazach i ciężkich chorobach mogą kontynuować karierę zawodową.

Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS  
województwa warmińsko-mazurskiego 
 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%