› bieżące
18:28 / 29.10.2014

Debata EKO-SLD. Spotkanie dla wybranych mediów?

Debata EKO-SLD. Spotkanie dla wybranych mediów?

Dziś odbyła się pierwsza debata programowa pomiędzy przedstawicielami SLD a Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej. Niestety jej relacji nie przedstawimy na łamach elblag.net. Nie dlatego, że nie chcemy dopuścić do głosu przedstawicieli SLD i EKO. Cała rzecz leży bowiem w równym traktowaniu mediów lokalnych.

Debatę zaproponował Stefan Rembelski z Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej, po tym, gdy zapoznał się założeniami programowymi Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Janusz Nowak z SLD podjął rękawicę i zdecydował się skorzystać z zaproszenia do debaty.

Obie strony zapewniały, że to spotkanie odbędzie się publicznie, a lokalne media będą mogły je relacjonować.

Kilka dni temu otrzymaliśmy mailowe zaproszenie do udziału w debacie, z zastrzeżeniem, że materiał filmowy będą mogły realizować jedynie redakcje info.elblag.pl i Telewizja Elbląska. A więc pozostałe redakcje, nawet gdyby chciały, nie mogłyby rozstawić swoich kamer.

Zaprotestowałem przeciwko takiemu wybiórczemu traktowaniu mediów i otrzymałem zapewnienie, zarówno od Stefana Rembelskiego, jak i Janusza Nowaka, że przebieg debaty będziemy mogli rejestrować również za pomocą naszych kamer. Taki mieliśmy zamiar.

Jakie więc było nasze zdziwienie, gdy dziś o godz. 17.00, stawiając się w Hotelu Arbiter, nie pozwolono nam jednak na rozstawienie kamer. Kamila Jabłonowska z info.elblag.pl poinformowała nas, że debatę organizują: info.elblag.pl i Telewizja Elbląska. My zaś mamy zakaz nagrywania spotkania.

Trochę to przypomina mi rządy PiS, LPR i Samoobrony w Polsce kilka lat temu, gdzie premier Kaczyński organizował w pewnym momencie dwie konferencje prasowe – pierwszą dla mediów wybranych, przychylnych PiS a drugą, w późniejszym terminie dla mediów pozostałych.

Postanowiliśmy, że nie będziemy „walczyć” o nasze prawo, jako zaproszonych przez komitety wyborcze dziennikarzy, do możliwości rejestracji przebiegu spotkania w taki sposób, w jaki uznajemy za słuszny. Postanowiliśmy nie poddawać się narzuconym nam warunkom przez konkurencyjne medium. Relacji z debaty EKO z SLD nie będzie na łamach elblag.net.

Pozostaje zadać na koniec już tylko dwa pytania. Kto jest organizatorem dzisiejszej debaty – EKO i SLD czy dwie redakcje lokalne? Bo ja już nie wiem. Nas zapraszały na spotkanie oba komitety wyborcze.

Drugie pytanie – do przedstawicieli SLD i EKO – panie i panowie kandydaci, jak chcecie rządzić miastem, skoro nie jesteście w stanie zorganizować normalnej debaty, z równym traktowaniem wszystkich zaproszonych mediów?

27
26
oceń tekst 53 głosów 51%